| carla721612 a întrebat:

Buna! As vrea informatii despre pishologia militara. Un psiholog militar lucreaza doar in cabinet sau si in campul de instructaj? Este nevoie de pregatire fizica? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a deveni un psiholog militar?
Multumesc

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In general lucreaza in unitate facand evaluari dar tot trebuie pregatire fizica pentru ca daca nu ma lasa memoria se da la admitere doar ca de asta nu-s sigur.

Din cate stiu eu, exista programe de master in psihologie militara la academiile militare dar problema cea mai mare e cu posturile. Din pacate daca nu stii pe cineva din sistem, sansele sa prinzi un post sunt rotunjibile la 0, si daca prinzi e la cucuietii de vale.

| mi25 a răspuns:

Nu stiu sa existe institutii care sa pregateasca direct psihologi militari.
Psihologii care lucreaza armata sunt recrutati dintre absolventii facultatii de psihologie, apoi fac un curs de psihologie militara. Poate si un masterat.
Psihologii militari lucreaza atat in cabinete, cat si pe teren. Merg si in aplicatii. Trebuie sa fie apti din punct de vedere medical si fizic. In marea majoritate a unitatilor militare sunt psihologi civili. Sunt si psihologi militari, dar acestia sunt dintre cei care, dupa absolvirea unei academii militare au absolvit - la frecventa redusa - facultatea de psihologie. Acestia sunt de regula pe functii de conducere a compartimentelor de pregatire psihica si protectie psihologica.

| twilightt a răspuns (pentru mi25):

Nu exista frecventa redusa la psihologie!

| NuCitescNotificari a răspuns:

*psihologia militara. Deocamdata, urmeaza pasii pentru a invata limba romana.