| Georgy78 a întrebat:

Hei! Am o intrebare strict pentru cei ce urmeaza sau au urmat Facultatea de Psihologie..Se merita sa o faci? E grea? As vrea sa intru la IFR si vreau sa aflu niste păreri de la niste persoane care au trecut prin asta. Cateva informatii despre admitere? Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ar trebui sa stii cel mai bine daca "merita", fiindca pentru noi nu se meirita odata ce avem alte preferinte profesioanle.
Admiterea este usoara si intra tot omul dar mai nasol este cand termina facultatea, ca nu exista loc de munca.

Anual termina 1000 de studenti la Psihologie si se alatura celor 1000 de anul trecut si din anii anteriori, care nu si-au gasit de munca, ca la terminarea facultatii nu-ti garanteaza nimeni un job, depinzand de un numar foarte foarte mic care ies la pensie in anul respectiv sau de centrele care mai angajeaza unul sau doi pe an.

| Georgy78 explică (pentru Violleta2022):

Tocmai de aceea am dorit sa imi raspunda cineva care a urmat aceasta facultate sau care profesează in domeniu, pentru a afla perspectiva lor. De altfel, nici eu nu stiu daca merita intrarea la o alta facultate, de exemplu, daca nu se afla pe lista mea de preferințe. Am cerut doar o parere, pentru a ma ajuta sa ma decid in privinta acestei facultăți. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgy78):

Sa-mi fie cu iertare, dar parerile altora nu vor face decat sa te confuze mai mult, fiindca tu trebuie sa fii singur ce vrei sa faci in viata ta, alegand o profesie pe care sa o practici zi de zi, timp de 40 de ani.
Aici nu au dreptul sa te influenteze nici parintii si nici prietenii sau necunoscutii, pentru ca vei putea o decizie proasta pe care sa o regreti toata viata.
De aceea iti spun: NU este bine sa ceri parerile altora, ca nu te ajuta cu nimic pe tine!
Iti spun din propria-mi experinta, cum am facut o facultate de inginerie sfatuita de parinti si frati... si dupa terminarea ei am regretat-o, fiindca nu m-am vazut niciodata facand inginerie.
In plus, tocmai venise revolutia si scazuse teribil angajarile.
A trebuit sa fac o doua facultate si de data asta am reusit ce mi-a placut si profesez de peste 30 de ani si chiar am avut ocazia sa emigrez pe baza acestei profesii intr-o tara occidentala.

Sfatul meu este unul din experinat proprie: NU mai cere sfaturi altora despre ce trebuie sa faci tu in viata profesionala, fiindca nimeni nu stie mai bine ca tine cat de caapbil est tu intr-un domeniu, cat de mult iti place chimai, matematica, fizica sau limbile straine... nimeni, dar absolut nimeni nu trebuei sa te infleunteze, pentru ca poti sa