| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

as vrea sa stiu care sun cele mai cautate joburi si meseri in prezent in strainatate?

Răspuns Câştigător
| BN21KK a răspuns:

Sofer pe tir sau autocar se cauta in Danemarca, Germania, Olanda, Belgia si Franta, nu-ti trebuie studi(minim 10 clase + ceva engleza sau franceza), si poti ajunge in 2 ani la 3500 de euro pe luna.
Oricine angajeaza mecanici auto in Europa dar acolo trebuie sa stii meserie, nu conteaza daca ai scoala sau nu.
In domeniul IT gasesti oriunde, dar trebuie sa stii Informatica si cel putin o limba straina.
Ingineri, muncitori in constructii cu salariu destul de bunicel, cunosc eu pe cineva care lucreaza de 2 ani in constructii in Germania si are 2000 de euro.
Asistenti medicali se cauta oriunde in Europa.
Personal calificat in hoteluri si restauranturi poti akunge chiar la 10.700 pe luna, dar trebuie sa ai studii si cel putin o limba straina.
Iar pentru cei care nu au studii:Muncitori în agricultură (220 de euro). Personal de curăţenie (140- 250 de euro)Nimeni nu da peste 250 de euro.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Meseria de fierar-betonist are si va avea mare cautare.

| ywar a răspuns:

Meserii nu meseri happy
IT-ul e solist! Cu cat stii mai multe limbi straine ori mai exotice, rare cu atat esti ami castigat si mai cautat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cei mai cautati sunt medicii si de aceea sa profitam de scoliile/facultatiile de la noi din tara pentru ca sunt ieftine de facut pentru ca in Germania sau Elvetia scoliile sunt scumpe dar au aparatura buna si trebuie sa cunosti limba germana destul de bine succes.
O zi buna

| iuli000 a răspuns:

As presupune ca in domeniul IT. Dar trăind in Romania nu prea cred. As crede ca se căuta mai mult in domeniul de avocatura. Dar nu îți recomand sa te apuci de o meserie care nu îți place.