| YellowMoon a întrebat:

As vrea sa stiu ce profil trebuie sa urmez la liceu ca sa devin si sa ma perfectionez in cariera de scriitor. Nu prea sunt sigura, dar din cate am inteles ar fi filologia. Daca e adevărat, înafara de filologie mai este un alt profil care te ajuta sa te îmbunatatesti ca si scriitor?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna. Filologie am terminat si eu, dar e un profil slab, cel putin unde am facut eu. Am dat la acest profil din dorinta de a-mi perfectiona engleza...dar nu s-a intamplat asa. In pivinta lb romane chiar am evoluat. Cauta acest profil lau liceu bun, poate cel mai bun de prin imprejurimi. Performanta doar asa poti face. Eu am facut filologie si am dat la tehnica dentara laughing Deci profilul nu prea mai conteaza dupa 4 ani, eu cel mai bine m-am dezvoltat la limba romana si geografie dar m-am orientat spre altceva.
Un alt profil ar fi Stiinte Sociale. Inveti cam aceleasi lucruri ca si la filologie, doar ca dai teza la altceva, insa bacalaureatul e la aceleasi materii (istorie, romana si la alegere intre: geografie, sociologie, psihologie, logica si filosofie (la geografie am dat eu si e super usooor). La acest profil faci mate pana in clasa a 12-a, pe cand la filologie faci pana in clasa a 10-a (+ chimie si fizica pe care tot pana in clasa a 10-a le faci).
Bafta in alegere cea mai buna! :*

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La liceu, indiferent de profil, nu inveti sa devii scriitor.
Sigur ca este bine sa urmezi un profil de filologie si apoi o facultate de profil filologic, vei invata multe privind scriitura, dar conteaza, in primul rand, sa ai talent.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Liceul nu are cum sa te ajute sa te perfectionezi ca scriitor, liceul se ocupa doar de cultura generala minima. Profilul de filologie este cel mai potrivit unei persoane cu inclinatii literare. Poti gasi acolo profesori pasionati de literatura care sa iti indrume lecturile (fiindca daca vrei sa devii scritor trebuie sa citesti enorm) si vei putea participa la olimpiade de profil. Apoi te poti indrepta spre o facultate in domeniu, la care sa iti desavarsesti pregatirea academica. perfectionarea ca scriitor o vei face singur, citind mult, scriind si fiind foarte foarte pretentios cu ceea ce scrii. cand vei fi extrem de multumit de ce ai scris, poti incerca sa trimiti la o revista (gen Romania literara), acolo se publica scrierile incepatorilor promitatori.

Bula
| Bula a răspuns:

La liceu trebuie sa te perfectionezi cu limba in care vrei sa scrii in viitor.
Totodata, trebuie sa ai un talent narativ si experienta cumulata dupa cateva sute de carti citite.

| AFR81 a răspuns:

Intr-adevar, filologia te-ar putea ajuta. Nu vei deveni scriitor dupa ce ai terminat liceul, insa acest profil plus o facultate in domeniu, daca ai si talent, te vor ajuta sa-ti indeplinesti visul.

| Dismally a răspuns:

Pentru a avea succes ca si scriitor nu conteaza ce studii ai, important este talentul iar acesta nu se "invata" la scoala. Exista autori care dupa o viata de trafic si consum de droguri, numeroase infractiuni si ani grei de puscarie au scris o carte cu un scucces fenomenal.

| FoundYouLover a răspuns:

Bună! Trebuie să dai la filologie, dar doar te ajuta să-ți îmbunătățești cunoștințele despre limba română. Apoi dacă vrei să scrii, mergi la interviu pentru un post de redactor la un ziar/o revista.Trebuie totuși să te avertizez că și dacă ai talent nu vei fi bine plătit. Daca îți place totuși și vrei sa mergi pe asta ia-ți un job in alt domeniu full-time sau part-time ca sa-ti iasă banii din ăla, iar pe asta cu scrisul fa-l din placere in regim part-time si pentru un mic comision pe lângă salariul de la jobul celălalt.CREDE-MA, NU SE PLĂTEȘTE BINE!

| anonim000x a răspuns:

Da,ar fi bine sa dai la filologie, dar gândește-te mai bine la ceea ce vrei sa faci pe viitor. Nu stiu daca din meseria de scriitor ai putea câștiga ceva. Poti incerca doar ca pasiune. Ar fi bine sa mai faci și altceva.

| YellowMoon explică:

Multumesc tuturor! Am ales ca scrisul sa fie un hobby, astfel vreau sa ma duc la liceul din Bucuresti Spiru Haret pe profil Stinte Sociale.
Multumesc inca o data, tuturor!

| wolfshadow9996 a răspuns:

Cel mai bine e la filologie și după te duci la Facultatea de Litere. big grin