| I want to be loved a întrebat:

Ce profil sa urmez la liceu avand in vedere ca nu sunt buna la matematica, fizica, chimie si biologie? In afara de filologie. Si inca o intrebare. Ce pot ajunge daca urmez filologia?

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mate info, stiintele naturii...
nah, daca te pricepi in domeniul ala nu prea conteaza profilul pe care ai fost, ci cat iei, dar cu filologie te dai pe litere mai mult, chestii de genu`.

| JustMe a răspuns:

Mate-info, acolo se face mai multa mate, fizica, chimie si bio. Poti sa mergi si la stiintele naturii, acolo e mai mult bio si chimie. App, filologie nu prea are de a face cu mate, fizica, chimie si bio, de fapt abia faci materiile astea la filo. Acolo faci multa romana, istorie, limbi straine. Daca urmezi filologie poti sa dai la faculatea de litere, de limbi straine, la drept.

| Rukhsandra a răspuns:

Stiintele Naturi si Mate-Info

| oareux a răspuns:

Stiinte sociale.:D
si eu detest fizica si matematica :|
am ales profilul unde fac cea mai putina fizica:D
din a 10`a parca nu o sa mai fac deloc:D

si daca dai la filologie. te duci mai departe la litere si nu stiu ce faci:D

funda?

app... uitate aici si vezi ce faci la stiinte sociale;) http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/s_nat.html

| Nirvana a răspuns:

De ce nu incerci un profil vocational? La noi la liceu de exemplu este un profil de invatator educator. Cu stiinte sociale si filologie nu prea ai ce sa faci. La filo ai putea sa iesi profesor de romana sau de engleza\franceza, traducator. Iar de la stiinte sociale drept, politie, in politica, relatii publice. Oricum eu te sfatuiesc sa urmezi stiinte sociale sau filologie. Nu conteaza liceul, ci facultatea. Oricum nu iesi nimic doar cu liceul la baza. Si daca nu te pricepi la chestiile astea fixe nu se merita sa te chinui la profilele astea. Vorba aceea : decat codas la oras, mai bine-n satul tau fruntas. happy

| Marry:X a răspuns:

Buna. Poti sa urmezi profilul de stiinte sociale sau de filologie, dar sincer nu prea ai ce face cu aceste profiluri.Parerea mea este sa urmezi un profil de bio-chimie si daca nu iti reuseste te poti transfera. Dupa profilul de filologie, poti sa te faci scriitor, facultatea de drept, etc si dupa profilul de stiinte sociale poti sa dai la academia de politie.Pa,pa.

| Enchanté a răspuns:

Stiinte sociale, sau te poti orienta spre arte...de exemplu poti merge spre arhitectura.
Cat despre "ce poti deveni cu filologia", sa stii ca. daca nu ai noroc, ai facut profilul degeaba. Cei mai castigati sunt cei de la bio-chimie, mate-info engleza intensiv...
Daca totusi, stii sigur ca nu te-ai descurca si hoatarasti sa mergi la filologie...e bine de stiut ca poti deveni profesor (pe partea umana)...se poate merge si la drept, actorie.