| Gabriela949 a întrebat:

Bună! Aș vrea să știu mai multe despre cum poți ajunge paramedic. Dacă ești mai întâi voluntar, te poți angaja pe parcurs? Sau trebuie sa urmezi o scoala ceva? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Profesia de paramedic nu necesita studii superioare, ci doar o postliceala, Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila Pavel Zagandescu, de la Boldesti, langa Ploiesti.

Acolo, timp de doi ani vei invata tot ce trebuie sa stie un pompier si tot acolo vei fae stagiul de pregatire/ specializare in profesia de paramedic.

Desigur, multi dintre paramedici urmeaza apoi cursurile unei postliceale de asistenti medicali, insa, desi dobandesc competente superioare acolo, nu le pot aplica in profesia lor, acest lucru nefiind reglementat de lege."

https://cumsa.ro/utile/cum-sa-devii-paramedic-abilitati-studii-salariu/

| Gabriela949 explică (pentru Violleta2022):

Ma interesează in București, mulțumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal ca trebuie sa faci scoala ce paramedic vrei sa fi fara diplomă, faci o scoala de asistente care dureaza 2 ani poate si mai mult, paramedicii salveaza vieti nu e de joaca cu asa ceva ori daca nu ai caliuficarea necesara sau lesini cand vezi sînge atunci nu este pentru tine, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauta pe google ce presupune sa devii paramedic si acolo gasesti toate informatiile, printre altele ca sa devii paramedic trebuie sa ai o sanatate bună sa nu suferi de nimic sa ai o rezistenta fizica bună deoarece vei lucra in ture de 24/48 de ore in stres in frig pe caniculă deci trebuie sa ai un organism tare cum se zice rezistent, dupa ceea trebuie sa ai rabdare sa inveti sa asculti ce ti se spune si sa faci intocmai, nu ai voie sa fi nervoasa deprimată irascibila ca tu lucrezi cu pacientii care la rindul lor sunt bolnavi si tu trebuie sa îi asiguri ca totul va fi bine.Eu i ti doresc mult succes.