| Lalala_1767 a întrebat:

Aş vrea să vă întreb ceva.
M-am gândit ca în viitor să urmez una dintre aceste meserii : asistent social, sociolog sau consilier şcolar.
Aştept cât mai multe răspunsuri şi aş vrea să aflu care este mai avantajoasă.
Şi mai am o întrebare.
'Medic specialist '. Spuneţi-mi ceva despre meseria asta.
Vă multumesc :*

3 răspunsuri:
| Aliutza a răspuns:

Toate trei sunt meserii frumoase. Poti sa le faci pe toate, in decursul vietii. Psihologia nu te tenteaza?
Medic specialist se numeste un medic care este specializat intr-un anumit domeniu. Adica medicul care nu este generalist sau primar. Medicul stomatolog (pentru ca e specialist in stomatologie), medicul chirurg (pentru ca e specialist in chirurgie), medicul ortoped, medic veterinar, etc.
Ca sa devii medic specialist, trebuie sa urmezi o facultate de medicina. Timp de 3 ani vei invata despre medicina generala, apoi iti vei alege, daca doresti sa devii specialista, o specializare, pe care o vei urma timp de 2 ani. Nu spune nimeni ca e usor, dar daca asta este ceea ce iti doresti cu adevarat, atunci vei reusi.
Eu cred ca iti vei mai schimba dorintele in legatura cu meseria pe care o s`o urmezi dupa facultate.
Eu iti doresc succes!

| Lory_1630 a răspuns:

La meseria medic specialist o sa ai foarte multi bani.Intradevar ea nu este o munca usoara, dar nici grea. Dintre aceste 4 meserii cred ca e mai bine sa devii asistent social.Asta e parerea mea.

| KurseMarkSasuke a răspuns:

Asistent social e cel mai bine ca avem noi un consilier scolar la care nu se duce nimeni ca nu avem probleme(funda?)