| AneCriss a întrebat:

As vrea sa va intreb si eu ceva si va rog sa raspundeti doar daca stiti! Acum am intrecut in clasa a9a la filologie, insa eu vreau sa dau la facultatea de medicina ..as putea da bacul asa? tot la filologie? si apoi sa dau examenul de inscriere la facultate? bine ..pe parcursul anilor facand pregatire la biologie si chimie? ..pentru mine nu e greu ca am matusa profa de biologie si mai are colege care ma pot ajuta si cu chimia ..Adica..ce conteaza mai mult? bac-ul? media generala 9-12? ..As fi intrebat`o pe matusa mea insa nu vreau sa stie inca ce`mi doresc. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Crocaa a răspuns:

Draga mea esti abia in clasa a 9 a, mai ai timp destul sa te gandesti ce vrei sa faci si daca te-ai gandit, atunci sa te pregatesti pentru ce vrei sa faci.Prin urmare, nu este necesar sa te transferi la un profil de stiinte atata timp cat tu o sa faci pregatire.Ramai la filo, iti iei bacul (ai sanse mai mari la filo sa promovezi bacul cu o nota frumusica) iar apoi dai admiterea, dupa ce te-ai pregatit in prealabil.Ideea este ca fiecare facultate are regulile ei, aici trebuie sa te interesezi personal despre cum se procedeaza la inscriere, admitere, etc.In fine, este important sa inveti ca sa ai media cat mai mare la bac, deoarece eu stiam ca se ia50% nota de la bac si se mai da un test din chimie si biologie.

| frida0purple a răspuns:

Daca faci pregatire e bine, caci nu conteaza profilul la care esti. totusi iti era mai bine la stiinte, ca faceai mai multa biologie, chimie si prindeai si din clasa. dar este bine daca faci prega happy

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Da,poti dar daca treci a 9-a te poti muta de pe semestrul 2 la un liceu cu profil de stiinte ale naturii.Dar daca vrei sa dai bacul fara mate alege filologia la liceu, continua asa si dupa, cand dai admitere la facultate cu profil medicina poti intra dar trebuie sa te pregatesti foarte bine.Ar fi fost mai bine sa optezi de la inceput sau sa te muti pe un profil de stiinte ale naturii, nu te mai chinuiai sa inveti dupa ce dadeai bacul.Nu conteaza media generala 9-12, ci bacul dar ca sa intri la facultate dai admiterea ceea ce iti da de gandit, nu este asa usor sa faci un profil timp de 4 ani si dupa sa dai la ceva diferit.Eu zic ca mai bine te-ai consulta cu matusa ta si iti recomand sa te muti pe un alt profil, ar fi mult mai usor pentru tine.

Sper sa asculti de sfaturile mele si sa te consulti si cu ceilalti!

| AneCriss explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Multumesc :*! ..Si da, m`am gandit sa vorbesc cu matusa mea ..ca mai auzisem niste chestii ..cica de la anul o sa se dea bac`ul pe categori : A, B, C.A-cel mai greu si mergi la orice facultate vrei, B- mediu si dai la pedagogic cred..adic sa devii profesor credbatting eyelashes, si C- cel mai usor si pot da la postliceala. oricum. sper sa nu fie asa.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru AneCriss):

Nu cred ca va fi asa pentru ca trebuia ca de anul asta admiterea la liceu sa fie tot de genul A, B, C adica pe 3 nivele :Liceele bune unde se va da bacul de tip greu, B-cel mediu...etc.
Sunt bucuroasa ca ai tinut cont de ce ti-am spus.Si apropo, daca vrei sa ajungi profesoara nu ai ce cauta la pedagogic, acolo sunt doar cei care s-au axat pe educatie(educatorii si invatatorii din cate stiu) eu am terminat Facultatea de Litere anul asta, sunt 8 ani de cand am dat eu admiterea, posibil sa se mai fi schimbat ceva.Trebuie sa-ti mai spun sa te gandesti bine la ce vrei sa faci pe viitor, s-ar putea ca sa te razgandesti din nou, acestea sunt alegerile varstei.Gandeste-te bine si ia o decizie impreuna cu ceilalti membrii ei te pot indruma cel mai bine. Sper exemplu eu am fost acum 8 ani admisa la un liceu cu profil Real, specializare mate-info si m-am mutat pe semestrul II la filologie.Tot ce vreau sa faci este sa te gandesti foarte bine la alegerile pe care le vei lua.Bafta! Sper sa faci cea mai buna alegere si sa ai succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Krsz a răspuns:

La medicina dai admitere, nu intri pe dosar. te poti duce la orice facultate doresti indiferent de profilhappy

| Beyu a răspuns:

Hey happy si eu sunt la filologie si ma gandesc sa merg la medicina la facultate. La cat de mult se tot schimba, cine stie ce va fi pana terminam noi liceul, dar oricum, va trebui sa faci multa pregatire la biologie si chimie, poate chiar fizica, avand in vedere ca noi din clasa a 11-a nu mai facem materiile respective... probabil se va da admitere la facultate, atunci nu cred ca vor conta notele la bac si nici mediile. Sau ai putea sa te muti intr-o clasa de bio-chimie... acum, e alegerea ta. Bafta!