| pitbull93 a întrebat:

astazi am aflat ca am loat examenul de bacalaureat. Dar dilema mea este ca nu stiu ce sa fac in continuare, sa merg mai departe si sa fac o facultate care nu prea cred ca o sa ma ajute tare mult tinand cont ca suntem in Romania si nu se gasesc locuri de munca iar in liceu nu mam prea omorat cu invatatul si nu stiu ce facultate as putea face. Sau mi sa oferit de lucru in Qatar, contract pe 1 an. Se castiga destul de bine dar noh trebuie sa si lucri si temperaturile sunt marisoare. Voi ce ati face in locul meu, Va rog dati-mi niste pareri cat se poate de bune fiindca incerc sa imi hotarasc viitorul. multumesc anticipat

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea noastra nu are prea mare importanta. Daca nu te trage inima la invatat mai departe atunci lucreaza, daca stii o meserie, nu trebuie ca toti sa aiba facultate, este mare nevoie si de meseriasi buni. Apoi la facultate poti intra si anul viitor, o sa ai si ceva bani. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

M-as baga la facultatea de mecanic CFR pentru ca e fain sa mergi cu trenul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Esti sigur ca ai "loat" (corect: luat) examenul? Ti "sa" oferit de lucru (corect: s-a oferit)?
Macar cand iti completezi CV-ul, foloseste optiunea de corectare din Google, ca angajatorii nu prea agreeaza analfabetii.

| stpu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu e cazul sa fii dur/a cu un om care-si doreste sa munceasca. Da, asa cum spune, n-a iubit scoala. Poate ca are alte calitati... Calitati pe care unul cu lucrare de doctorat(plagiator sau nu) nu le are. Poate ca intr-o zi va ajuta mai mult Romania, decat cei care scriu corect d.p.d.v. gramatical. Si nici atat nu e cazul sa jignesti un om care, repet, isi doreste sa munceasca.
Probabil ca asta e problema noastra, a romanilor, ne-am invatat cu masterate la Catania si nu mai stim sa apreciem munca si oamenii muncitori. Munca nu se face din vorbe, asa cum presupune dl. Antonescu("vorba inseamna fapta").

| AndreiGabi a răspuns:

Amani.Nu pleaca nicaiaeri facultatea.Lucrezi un an si dupa, daca ai nevoie de o facultate, o faci. Acum depinde putin si de starea ta financiara. Daca te sustine cineva cu bani in facultate alege varianta asta.Cu invatatul... daca inveti, inveti pentru tine.Se merge mult si pe acolo cu plicul.

| pitbull93 explică (pentru AndreiGabi):

Pai nu prea are cine sa ma intretina in facultate, merg 1 an la lucru in qatar si fac vreo 20 30 mi de $, dp care vin acas si fac o facultate

| raluk27 a răspuns (pentru pitbull93):

Keep dreaming! Crezi ca atunci cand te vei intoarce o sa mai ai tragere de inima sa mai faci ceva? Sunt unele lucruri (printre care si facultatea) care se fac la timp. Faza cu "am timp sa fac facultate" nu prea merge. Cu trecerea timpului capacitatea de asimilare a informatiilor scade. Te iei cu altele si nu mai apuci sa faci nimic.
In primul rand nimeni nu castiga atat intr-un an, mai ales daca nu are studii. Deci ia incalcul muuuulta muca fizica. Apoi, alea 20-30 mii (daca se castiga atat), o sa-ti iasa pe nas. Te intorci terminat psihic si cu sanatatea subrezita. Crezi ca aia te cheama sa fii director? Nu stiu de ce aveti voi senzatia ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada.
Eu zic sa pui mana pe-o carte de gramatica, sa te mai uiti pe niste carti, te duci frumusel si te inscrii la o facultate si sa vezi ce bine iti va fi dupa. Ca de carat lazi, sau de cules capsuni, poti sa o faci si in Romania.

| pitbull93 explică (pentru raluk27):

Da te inteleg dar cati nu sunt care fac facultatea la 40 de ani, cunosc multe persoane care o lucrat 1 an si sau intors acasa cu 20 30 mi si au plecat din nou. Nu am senzatia ca umbla cainii cu covrigi in coada, stiu cum ii. Vara trecuta am petrecuto in Italia la munka. da aici vb de Qatar si acolo nu prea se simte criza. cunosc cam 10 persoane care muncesc acolo si au spus ca raman pe luna cam cu 2500 2800 euro.

| AndreiGabi a răspuns (pentru pitbull93):

Frate,nu o facultate te face om.Este adevarat te ajuta,dar cunosc multe persoane ce au inceput si nu au avut verzisori pentru a termina(si cu un loc de munca in paralel),sau au terminat si nu au unde sa lucreze. Daca ai posibilitatea sa faci ceva bani, ii strangi frumos intr-un cont si cu putina ambitie te intorci si faci si o faclultate. Ignora tantarii astia ce bazaie fara sa cunoasca, avalueaza situatia ta, pune in balanta ambele posibilitati si planifica-ti viitorul. Daca vrei, poti!

| stpu a răspuns:

Mergi la munca. E mai demn sa muncesti cinstit pentru niste bani, decat sa faci o facultate trasa de par, sa te lauzi cu un bac chinuit si pe urma sa umbli cu diploma in dinti ca nimeni nu te angajeaza.
Oamenii care muncesc sunt de apreciat. Acum daca ai sansa Qatar, n-ar trebui s-o refuzi. Greu mai prinzi o astfel de oferta.

| Kaleo a răspuns:

"iar in liceu nu mam prea omorat cu invatatul si nu stiu ce facultate as putea face." Prietene, te sfatuiesc sa fii intelept. E clar ca erau lucruri pe care le-ai fi putut face mai bine in liceu. Facultatea, pe de alta parte, inseamna studiu serios, munca individuala, altfel, si daca treci prin ea cu chiu cu vai, tot nu faci nimic cu ea. Cred ca cel mai destept ar fi sa iti gasesti de lucru, sa incepi sa faci bani si sa iti vezi de viata. Sunt prea multi care lucreaza ca ospatari dupa ce au facut masterul...winking

Răspuns utilizator avertizat
| Useeeer124124 a răspuns:

In primul rand invata limba romanawinking In al doilea rand : tu decizi ce vrei sa ajungi in viata asta de...

| Ella99love a răspuns:

In primul rand felicitari pentru Bac. In al doilea rand parerile noastre nu conteaza prea mult, tu trebuie sa iei singur decizia, dar eu te sfatuiesc sa faci facultate. Desi in anii de liceu ai zis ca nu prea ti-a fost aminte de invatat tot mai bine este sa faci o facultate decat sa muncesti toata ziua prin alte locuri. Asta e parerea mea. Pa pa:*

| Ella99love a răspuns:

Si tu chiar ai "loat" bacul?

| anonimul325360 a răspuns:

Eu mas pune pe invatat sa nu ajungi sa nu stii nimic si fa ce facultate vrei tu devino cineva nu sa ajungi ca toti prosti din lume mult noroc din partea mea kiss

| bleeah a răspuns:

Au daca as fi in locul tau as face facultatea...big grin