| Irinoasa a întrebat:

Care ati dat la pompieri sau stiti sa imi dati cat mai multe detalii despre scoala de pompieri de la Sibiu
1. Cat e taxa pe an? Se poate intra si la fara taxa?
2. Caminul, cum e? Mancarea si cazarea intra in taxa pe an, sau cum e?
3. E adevarat ca se cam intra pe pile sau nu? E concurenta mare, ce stiti?
Am cautat cu varul meu putin pe site, dar nu dau prea multe detalii. Imi trebuie sa stiu pentru verisorul meu. Chiar isi doreste sa devina pompier. Va multumesc!

1 răspuns:
| Didi180 a răspuns:

ADMITERE

Pentru a participa la concursul de admitere, candidaţii trebuie să îndeplinească cumulativ, următoarele condiţii:

-să aibă cetăţenie română şi domiciliul în România;
-să cunoască limba română scris şi vorbit;
-să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
-să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaurea; dovada absolvirii se face cu diplomă sau cu adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;
-să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;
-să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi şi maximum 27 de ani, împliniţi în anul participării la concurs;
-să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minim 8, 00;
-să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
-să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică şi psihică sunt efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Afacerilor Intern;
-să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
-să aibă înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile;
-să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
-să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;

Înscrierile se vor face la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru" al judeţului Sibiu, str. Vasile Cârlova nr. 16-22.
Informaţii suplimentare cu privire la graficul admiterii, datele de prezentare, valoarea taxei de înscriere, etapele şi probele de concurs, tematica şi bibliografia, se pot obţine consultând paginile de internet ale instituţiilor de învăţământ: www.academiadepolitie.ro şi www.scoaladepompieri.ro şi pe site-ul nostru la secţiunea Carieră / Concursuri din sursă externă; de la Biroul Resurse Umane din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru" al judeţului Sibiu, telefon 0269-211212, interior 27138, 27140; persoane de contact: cpt. Anca Popp şi lt. Cristina Criveanu.
Sper ca asta te va ajuta