| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

Care sunteti la facultate la drept imi puteti spune o idee cam cum e? si cam ce mastere sunt cele mai bune? pe viitor...thx happy

Răspuns Câştigător
| Dreamer22 a răspuns:

BlackkcalB, probabil, esti constienta deja ca in meseria de jurist vei fi nevoita sa inveti mereu. Actele normative se inmultesc si se modica in permanenta.
Insa, precum a spus si dulceatalui, atat timp cat iti face placere ceea ce inveti, este ok.
Privitor materiilor predate, pot spune ca sunt foarte interesante. Criminalistica, Criminologia, Penologia, Medicina legala si Dreptul parlamentar sunt doar cateva dintre materiile ce mi-au placut in timpul facultatii.
De asemenea, un alt lucru interesant va fi reprezentat de catre practica de specialitate, organizata atat in anul II cat si in ultimul an. Eu, de exemplu, in ambii ani am fost repartizat catre Judecatoria Sectorului 5, loc in cadrul caruia am avut destul de multe de invatat, in special in cazul procedurii.
In cazul masterului, depinde de ceea ce doresti sa faci in viitor. Numai tu vei cunoaste raspunsul la sfarsitul celor 4 ani de facultate.

| InVisible99 a răspuns (pentru Dreamer22):

Eu nu as dori sa fac o facultate in drep, doar un master si de aceea cer niste pareri, avand in vedere ca nu am cunostinta la "materiile de la nivel licenta"...multumesc happy

| Dreamer22 a răspuns (pentru InVisible99):

Nu poti sustine admiterea la master fara a fi licentiata in domeniu. Asadar, daca doresti sa urmezi un master in domeniul Dreptului, facultatea de drept este un "must have"!

8 răspunsuri:
| dulceatalui a răspuns:

Hello! Eu sunt bobocica la drept tongue facultatea este foarte ok si mai ales daca o urmezi pentru ca iti place. Materiile sunt accesibile si interesante in principiu ai cam 4 materii obligatorii la care dai examenul si doua asa zise obtionale care au rolul de ati ridica media. Sa-ti dau un sfat in ceea ce priveste o specializare de viitor nu as putea sa-ti dau. daca vei urma facultatea.vei avea materii preferate si de acolo iti vei alege ( de obicei cele mai frumoase ramuri de drept sunt Dr. Penal, Dr. civil ) si iarasi de viitor ar putea fi Dreptul Uniunii Europene care se studiaza inca din primul an! Mult succes si te asteptam in cadrul studentilor de la drept! big hug

| InVisible99 a răspuns (pentru dulceatalui):

Multumesc ...imi poti spune in ce oras urmezi faculta?happy

| dulceatalui a răspuns (pentru InVisible99):

In Iasi la Univesitatea Al. I. Cuza happy.tu de unde esti? sau unde ai vrea sa mergi?

| InVisible99 a răspuns (pentru dulceatalui):

As dori la ubb big grin

| dulceatalui a răspuns (pentru InVisible99):

Am auzit ca poti sa iti dai licenta si la economie parca thinking si dupa sa faci master in drept european sau ceva de genu insa nu stiu sigur Dreamer22 are dreptate nu poti fi masterand in drept fara sa ai licenta!

| InVisible99 a răspuns (pentru dulceatalui):

Va multumesc mult pentru raspunsuri happy