| anonim_4396 a întrebat:

O facultate de viitor? Nu stiu la ce facultate sa ma duc. Ma adaptez usor, nu prea am preferinte.
Exclus :drept, medicina, agronomie
Niste pareri ar fi bune.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai ia si tu facultatile la rand, citeste despre fiecare, cauta ce joburi poti avea si gandeste-te care ti s-ar potrivi

| Bondarel99 a răspuns:

Politehnica

| ALGator a răspuns:

Genetică + tehnologie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-ne mai multe detalii legate de ce iti place sa faci, ce stii sa faci.

| crazypop a răspuns:

Afla ce-ti place ce abilitati si aptitudini ai, apoi vezi ce facultate ti se potriveste, documenteaza-te despre ea si invata pentru bac ca sa poti intra acolowinking

| AdrianaB1 a răspuns:

Limbi straine

| ColdHeart a răspuns:

De ce e exclus dreptul?

| LexaEAG a răspuns:

Conteaza la ce profil esti, daca esti la un profil real te poti duce la medicina, iar daca esti la un profil uman te poti duce la drept.

| rambo134567 a răspuns (pentru LexaEAG):

Super, tu citesti doar primul rand?

| LexaEAG a răspuns (pentru rambo134567):

Nu,eu citesc întreaga fraza, dar daca gen tu ești la biochimie sau mate-info eu nu te pot îndruma sa aplici la facultatea de psihologie, jurnalismul, comunicare etc. deci era bine sa menționezi și la ce profil esti...

| wololo a răspuns:

Nu da cu zarul in legatura cu ce vei face in viitor. O meserie aleasă greşit te va costa în timp. Medicina, dacă nu ai pasiune pentru ea, pică din prima, spre exemplu. Îți sugerez mai întâi să dai nişte teste de orientare profesională cum ar fi http://testcariera.ro/test-de-cariera-free.php

| rambo134567 a răspuns:

Ma gandeam la scoala de agenti de politie, ceva pareri?

| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Bună!
În primul rând, îmi cer scuze de indiscreţie, dar de ce excluzi din start aceste facultăţi? Păi depinde la ce eşti bun şi scuze, da nu ştiu cât de valabilă e asta cu mă adaptez la orice. Probabil că da, te adaptezi tu la orice, da la ceva ce-ţi place nu crezi că te vei adapta mai mult? Nu crezi că vei face facultatea aia cu mai multă plăcere? Păi aşa, facultăţi sunt multe: Jurnalism, Management, Comunicare şi relaţii publice. Nici o facultate nu îţi garantează că după ce o termini, ai un job.

| denisdobra10 a răspuns:

Salut!
In primul rand cred ca ar fi bine sa privesti putin in viitor si sa iti dai tu seama cam ce ti-ar placea sa faci pentru ca de obicei, cel putin in cazul meu, reusesc intr-un domeniu/activitate doar daca imi place ceea ce fac...
In doilea rand trebuie sa iei in evidenta si aspecte personale cum ar fi, de exemplu, cazul meu: mi-ar placea sa ma duc pe medicina, dar din cauza fobiei de ace si sange, nu pot face asta.
In schimb daca esti pasionat de lb. romana, istorie si in general esti dispus sa accepti ca vei avea mult de invatat(ca pana la urma va trebui sa inveti efectiv toate legile, Constitutia etc), atunci poti alege Dreptul...
Eu cred ca nu ar trebui sa te lasi ghidat de niste raspunsuri de la alte persoane, ci sa faci ceea ce-ti place! Succes