| ColdHeart a întrebat:

Cat castiga un traducator de limba enlegza? Dar de coreeana/japoneza? Din cate am observat, e dificil sa-ti gasesti job in Romania.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castigi in strainatate(si nici asta nu e garantat), mai putin in Romania. In Romania, cu facultatea de litere, cel mai probabil (si usor) ajungi profesor.

| BIoody a răspuns:

De english..eh salar mediu nu stiu nu e cine stie.
Darrrr coreeana/jap eh asta e alta treaba, in Romania nu stiu daca prea se cauta dar daca ai traduce din japo in engleza pe dincolo, ma gandesc ca ai lua ceva... un salariu mediu spre bun 1500+cel putin ma gandesc. acum cine stie big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru BIoody):

1500 in strainatate e un salariu bun?

| BIoody a răspuns (pentru anonim_4396):

"un salariu mediu spre bun 1500+"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BIoody):

1500 ce?

| BIoody a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Euro/lire logic...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BIoody):

Nu e logic. Sintem in Romania, discutam in moneda nationala implicit.

| BIoody a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Frate tu te bagi in discutie dar habar nu ai, eu discutam cu NuGaseamNumeLiber, i-am zis ca 1500 e salar mediu in euro/lire, in straintate, nu vorbeam de Romania, ce tot te bagi aiurea in seama?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BIoody):

Si tu ai foarte mult habar, observ. EURO e una, LIRA e alta, iar "strainatate" poate fi si Norvegia, si Bulgaria.

| Andrei987789 a răspuns:

Nu e dificil daca esti destept si stii ce trebuie! Daca stii informatica imediat te angajezi pe 2000 de euro pe luna ca om de 18 pana la 20 de ani si dupa salariu ajunge pana la 5000 de euro

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei987789):

La o intrebare despre salariul unui translator ii raspunzi de informatica?laughing

| Andrei987789 a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis : " Din cate am observat, e dificil sa-ti gasesti job in Romania. "
Asta e spus la general prajitule

| ColdHeart explică (pentru Andrei987789):

Ma refeream strict la traducatori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei987789):

Reiese din context ca era vorba de domeniul filologiei.