| Roxana223 a întrebat:

Bună! Ce ați alege între meseria de profesor de limba romana sau ofiter de politie(anp). Sunt o fire mai sensibila,timida,dar ambele meserii îmi plac. Nu știu pe care sa o aleg,ceva sfaturi?
Aa vrea sa urmez facultatea de litere sau academia de politie? Ceva avantaje și dezavantaje? Mi-e foarte greu sa ma hotărăsc pentru ca după daca nu-mi place sa lucrez în mediul respectiv sa rămân cu un regret ca era mai bine sa aleg cealaltă varianta.
Va rog, ofer funda, m-ar ajuta mult!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric profesor de limba romana, fiindca in politie trebuie sa fii o fire tare, dura, impulsiva, agila, nicium sensibila si timida, ca atunci nu ai ce cauta in Politie ca sa te intimideze hotii si criminalii.

Ar trebuii sa -ti fie foarte usor sa te hotarasti, fiindca nimic din firea, comportamnetul si felul tau de a fii nu se potriveste cu o atitudine de politist, deci profesia asta nu este de tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fără supărare, dar ce să facă o ființă timidă și sensibilă în poliție?
La 2-3 ture se rățoiește câte o cioară sau "băiat deștept" la tine, și nu se potolește până nu îl duci spray-at și cu cătușe la declarații. Te vezi manipulând așa ceva?

| Drimmero a răspuns:

Ti-a zis bine cineva aici ca nu prea ai ce cauta in politie daca esti sensibila, timida pentru ca sunt cazuri cand trebuie sa actionezi prompt si profi cand e necesar sa incatusezi scandalagii, huligani si cocalari, daca esti si o tipa finuta fizic te iau aia pe sus. Si asa politia s-a umplut de domnisoare, eu stiu ca da bine pe Instagram sa te pozezi in uniforma statului dar nu in asta consta politia, ai cetatenii in maini si eventual pe constiinta daca dai rateu la o interventie. Bine, poate te vor pune undeva la birou umbland cu acte si nu te vor trimite pe teren, nici politia nu mai e ce a fost, acum mai nimeni nu mai respecta politia, a ajuns politiei sa-i fie frica de cetateni, au mai ramas putini din garda veche. Mai bine iti vezi de meseria de profesoara, poate e mult mai potrivita pentru tine, no hate. Tu incearca la amandoua si vezi ce iese dar o meserie nepotrivita poate fi mult mai rea decat o meserie care nu-ti ofera un statut inalt dar totusi stabila.

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Pai gandeste-te asa daca te faci profesor ai dezavantajele astea:
fiind timida copii pot sa te simta si sa fie nesimtiti si daca nu esti atenta ajungi sa iei bullyng find profesoara.Ca sa ai la suflet copii trebuie sa fi o persoana smechera sa zic asa sa stii sa faci glume sa stii sa-i faci sa invete.Deci tu fiind o persoana timida e cam greu sa faci chestia asta.
Daca te faci politista o sa intalnestsi niste chestii mizere in academie, mancarea ai sanse sa gasesti gandaci in ea, ai sanse sa fi luata la misto de ''smecherii astia mai batrani' ca cam asa se poarta prin Romania astia care au 40-50-60 de ani fac misto de elevi. Dupa ce termini facultatea desigur o sa fie misto ca o sa te plimbi cu masina de politie, poti merge in interventi, vezii tot felul de oameni, ai si dezavantaju ca o sa ajungi la anumite crime sa iei declaratii si o sa vezi lucruri care o sa te marcheze, oameni care sunt tristi.Si asa mai departe. Daca as fi in locul tau as alege sa fiu politist.Sa fi profesor mi se pare si plictisitor ca trebuie sas stai sa tocesti toate chestiile alea, trebuie sa stii sa vorbesti cu copii aia ca sa nu ajungi tinta nr 1 sa nu ti se faca farse, sa fii injurata, in plus mi se pare aiurea sa predau la fiecare clasa alta lectie apoi odata la 4 ani o iei de la capat daca esti diriginta.Intr-un fel si in politie e ceva aiurea tinand cont ca nu intereseaza pe nimeni cat de bun esti ca salariu tot pe vechime se da..Deci daca ai doar din astea 2 de alaes as alege sa fiu politist pentru ca mai bine sa fiu stresat si in acelasi timp sa simt o adrenalina cand urmaresc infractori, situatii periculoase, decat sa stau stresat ca vin copii prosti care fac misto la ora ca sa para interesanti in fata celorlalti, personal as luao razna sa am pe unu in clasa care sa faca misto la ore si eu sa nu-i pot face nimic.

| smekerie123 a răspuns:

în Romania este foarte greu sa prinzi posturi de profesori și poți aștepta destul de mult timp pana va fi un loc liber. gândește te cum te ai vedea pe viitor profesor sau sau ofițer

| MarinDaniel a răspuns:

Alegerea unei cariere poate fi dificilă, iar atunci când sunt mai multe opțiuni care îți plac, este important să ții cont de personalitatea ta, interesele și pasiunile tale.

Meseria de profesor de limba română poate fi o alegere bună dacă îți place să lucrezi cu oamenii, să împărtășești cunoștințele tale și să ajuți elevii să învețe. Este o meserie care necesită o bună comunicare, empatie și capacitatea de a motiva elevii. Facultatea de litere este o alegere bună pentru această carieră.

Meseria de ofițer de poliție poate fi o alegere bună dacă îți place să lucrezi în mediu dinamic, să ajuți oamenii și să contribui la siguranța comunității. Este o meserie care necesită abilități de lider, curaj și capacitatea de a lua decizii rapid. Academia de Poliție este o alegere bună pentru această carieră.

Cel mai important lucru este să îți dai timp să te gândești la ce îți dorești cu adevărat să faci și să te informezi despre fiecare carieră în parte, inclusiv despre cerințele educaționale, condițiile de muncă și perspectivele de carieră. Este posibil să fie util să discutați cu oameni care lucrează în aceste domenii pentru a afla mai multe despre experiențele lor și sfaturile lor.

| AS1989 a răspuns:

Gandeste-te si la viitor, iesi la pensie la o varsta foarte mica daca alegi sa te duci la academie.Plus ca salarizarea e f buna, si ai si sanse sa avansezi. Dupa ce termini academia si iesi pe profesie, poti face si facultatea de litere si poti continua in domeniul asta dupa ce iesi la pensie