| Radu26793 a întrebat:

Întrebare scurta. Academia Tehnica Militară sau Academia de Poliție cu Facultatea de Pompieri? Ce parere aveți, avantaje, dezavantaje?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Feri5 a răspuns:

Buna! La Academia Tehnica Militară vei învața ceva ce tine de domeniul tehnic. Părerea mea este sa te duci acolo dacă vrei sa fii ceva de genul inginer la autospecialele militare (tancuri, avioane, elicoptere). Poți fi inginer dacă mergi acolo. Dar ai de dat niște probe eliminatorii cum ar fi testarea psihologică și cea medicală, iar la urma vei da și probele scrise. In schimb la Academia de Poliție, facultatea de Pompieri faci trei ani, iar examenul de admitere consta in probe eliminatorii: testarea medicală, psihologică și proba sportiva iar după dai probele scrise la matematica, fizica și o limba straina. Dacă vrei sa îți încerci viața la mijloc, sa ajuți oameni sau sa le salvezi, mai bine zis, eu îți recomand sa mergi acolo. Este chiar frumos sa fii pompier pentru ca mai mult stai la birou decât stingi incendiile, pentru ca nu ești ca la SMURD sau Ambulantă sa mergi in fiecare ora la intervenție. Incendiile nu au loc așa de des, dar câteodată trebuie sa mergi și la descarcerare, dacă ești pe domeniul acesta. Ziceam ca mai mult stai la birou, dar când vine un incendiu riști să-ți pierzi viața in funcție de gravitatea lui. La Academia Tehnica Militară poți avea ceva avantaje pentru ca repari ce s-a stricat. Între cele doua facultăți sau meserii exista doua mari diferențe: in timp ce la pompieri stai mai mult in birou, la academia tehnica militară vei merge aproape zilnic sa repari și sa verifici. Dar e mai bine așa plus ca se câștiga bine, decât sa fii la pompieri și să-ți pierzi viața sau sa de intoxici cu fum. Ei bine, salariul unui pompier este foarte mare in funcție de gradul militar. Poți participa și la ceremonii de avansare in grad dacă ai fost un pompier care a dat o foarte mare dovada de implicabilitate și a reușit sa salveze mii de vieți. Atunci poți fi decorat. Dar totul depinde de tine. Ce te motivează pe tine cel mai mult, de aceea tine cont! Sper ca te-am ajutat. Mult succes!

| Radu26793 explică (pentru Feri5):

Iți mulțumesc enorm pentru aceste informații. Da, într-un fel si eu mă gândeam ca este un plus daca aleg Academia Tehnica Militara. Apropo anul acesta nu s-a mai dat examen, s-a intrat pe media de bacalaureat. Iar probele eliminatorii le-am reușit! Joi aștept răspunsul. Sper sa fie cu noroc. Mersi din nou!

| Feri5 a răspuns (pentru Radu26793):

De asemenea! Îți doresc multă bafta! Ma bucur ca ți-am fost de ajutor și ai intrat acolo unde ai dorit laughing?

| Radu26793 explică (pentru Feri5):

Joi aflu daca intru la Academia Tehnică Militară. O sa te anunț cu siguranță ce am făcut. Oricum admiterea e pe dosar anul asta si cu 9, 40 la bac eu zic ca intru? Apropo de unde ști atâtea chestii despre academii si domeniile astea?

| Feri5 a răspuns (pentru Radu26793):

Voiam și eu acolo la Poliție și Tehnica și eram foarte informat despre asta dar m-am răzgândit și am zis sa fac o facultate de informatica

| Radu26793 explică (pentru Feri5):

Gataa! Am intrat la Academia Tehnică Militară! Si pe calculatoare unde voiam?

| Feri5 a răspuns (pentru Radu26793):

Bravo! Ma bucur enorm ca ai reușit! Succes mai departe!

| Mihaaytzz a răspuns (pentru Radu26793):

Au trecut 3 ani, regreti, îmi recomanzi sa urmez liceul militar si sa dau acolo? Mulțumesc anticipat