| laurentiu9712 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa fac pentru a deveni Manager resurse umane?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

La locul de munca conteaza foarte mult competentele personale si sociale si faptul ca ai acceptat un challenge si ai reusit sa duci pana la capat ce ti-ai propus (facultate + licenta). Sunt situatii cand te poti angaja fara sa ai cunostinte in domeniu si te formezi la locul de munca. Unii cer studii superioare si atat. Studiile sunt o dovada pentru maturitatea ta.

22 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Drept, Psihologie, Sociologie, Management, Economie Generala, Limbi straine, Filosofie (nu rade, iti dezvolta gandirea analitica)

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Una din astea presupun?

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Normal. Iesi la pensie pana le termini pe toate. UniBuc are master de resurse umane, dar poti urma si MBA la un moment dat.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Si inainte de master la UniBuc ce facultate ar fi indicat sa urmez sa ma ajute in domeniu?

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Oricare iti place. Nu e o regula.

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

Oricum trebuie sa stii de toate. de la legislatie pana la psihologie sociala.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

De alimentatie publica si agroturism din cadrul usamv ce parare ai?

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Daca faci alimentatie publica nu te astepta sa te angajeze manager la Petrom, dar poti incerca la Hilton happy.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Ma refer ca specializare ma pot folosi de ea in viitor sau o fac degeaba?

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Nu ma pricep la alimentatie publica. La medicina veterinara cu atat mai putin. O facultate de specialitate te ajuta sa te angajezi in specialitatea respectiva.

Dar sunt unii care fac orice facultate li se pare mai interesanta si dupa aia lucreaza in cu totul alt domeniu.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Si in momentul ala studiile superioare nu sunt inutile?

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Depinde cum le percepi. Putin probabil sa fie inutile pentru dezvoltarea ta personala si sociala.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Inutile pentru locul de munca.

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

La locul de munca conteaza foarte mult competentele personale si sociale si faptul ca ai acceptat un challenge si ai reusit sa duci pana la capat ce ti-ai propus (facultate + licenta). Sunt situatii cand te poti angaja fara sa ai cunostinte in domeniu si te formezi la locul de munca. Unii cer studii superioare si atat. Studiile sunt o dovada pentru maturitatea ta.

| seth2016 a răspuns:

>> Unii cer studii superioare si atat.

Am vrut sa zic indiferent de domeniu. Pe langa studii urmeaza de obicei o lista de competente personala si sociale: de ex. initiativa, competente de lucru in echipa etc.

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Multumesc.

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Ca sa-ti dezvolti competentele personale si sociale in timpul facultatii poti lucra o perioada ca intern (internship), poti face voluntariat, poti merge la cursuri de dezvoltare personala pentru studenti, poti urma cursuri de antreprenoriat, poti merge sa studiezi in afara tarii (programul Erasmus Plus). Ai o groaza de oportunitati pe care altii nu le au.

Cu placere, bafta!

| laurentiu9712 explică (pentru seth2016):

Dar eu nu stiu ce specialitate sa aleg ca sa ma si pot folosi de ea.

| seth2016 a răspuns (pentru laurentiu9712):

Mergi la un centru de consiliere si orientare profesionala. Incearca la ASE, UniBuc, USAMV daca ai vreo pila. Sunt in special pentru studenti si pentru scoli cu care au parteneriate.

Cauta un centru privat de consiliere.

Sau poti incepe de aici pana gasesti ceva: http://www.via-consiliere.ro/orientare_scolara_si_profesionala.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de Resurse Umane?

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Facultatea de management, normal

| Lands0fMancunia a răspuns:

Stiinte economice.

| TralalalaHaiHui a răspuns:

ASE