| bluerose a întrebat:

Sunt inspector resurse umane si as dori sa stiu ce facultate ar trebui sa urmez pentru a avea studii superioare in acest domeniu? Am auzit ca administratie publica sau drept, dar nu sunt sigura. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| visatorul78 a răspuns:

Administratia Publica nu are nimic de a face cu asta. Daca chiar vrei ceva in domeniu, mergi pe drept. Insa gandeste-te bine. Fa Psihologia cu specializare in psihologie organizationala. Aici este viitorul. Resurse umane (recrutare, consiliere), nu ceea ce faci tu si care presupune doar studii medii.
Uita-te la departamentele de HR din firmele serioase. Vei gasi doar psihologi, deoarece asta este viitorul. Peste cativa ani job-ul tau va fi externalizat catre firme mici care, cu 3-4 angajati, vor tine evidenta la 3000-4000 salariati (similar ca la contabili). Crede-ma pe cuvant, eu am facut dreptul si regret. Iar firma mea tine evidente de resurse umane pentru multe firme deja

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Administratia publica este cea mai indicata, dar nici cu dreptul nu dai gres.Bafta multa in tot ceea ce vrei sa realizezi.

| kathessa a răspuns:

Exista si universitati care au facultate de management al resurselor umane. Cauta pe net.

| mami a răspuns:

La eurocor au ceva cursuri echivalente cu o facultate cu profil resurse umane
incearca si intra pe www.eurocor.ro si informeaza-te si aici, daca nu atunci administratzie publica

| Mefisto23 a răspuns:

Nu prea inteleg cum de esti inspector de resurse umane daca nu ai studii superioare! Ce sa zic, ar fi o idee sa mergi la Spiru Haret! Iti dau diploma pentru orice!

| Ornella a răspuns:

Facultatea de Psihologie o poti urma, exista si master de resurse umane tot in cadrul aceleiasi facultati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Administratie publica.

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Voi incerca totusi sa te lamuresc in masura in care pot si eu...sunt studenta la administratie publica am trecut in anul 2...pana acum sincera sa fiu nu am avut nici o legatura cu resurse umane...la noi pana acum totul s-a bazat pe drepturi... drept civil, administrativ, constitutional, dreptul mediului... s. a. m. d ideea e ca daca te interesezi trebuie sa afli raspunsul concret... daca nu ma insel exista in cadrul universitatilor(depinde de universitate-eu sunt la stat) o facultate de resurse umane...eu doar cu asta am putut sa te ajut pentru ca stiu sigur mai multe informatii...multa bafta sa le primesti!