| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate este mai de viitor in Romania: limbi straine(franceza-engleza) sau optometrie? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Facultatea de limbi străini are la bază un viitor de succes, crede-mă. Am realizat acest lucru din momentul în care am început să fac pregătire la Engleză. M-am îngrozit când am socotit câţi bani face pe lună cu aproximaţie profesoara mea. Poţi profesa şi ca traducător, nu e obligatoriu să fii profesor. Este tot o meserie care îţi va putea aduce satisfacţii din punct de vedere salarial.
Eu consider că optometria nu e ceva de viitor. Dacă te descurci la limbile străine nu evita această facultate. Nu vei avea nimic de pierdut dacă o vei studia.
Succes pe mai departe!

| stlucian a răspuns:

Limbi straine de oricefel!
Dar sa stii ca daca devi specialist/doctorat in optometrie unde nu se prea inghesue nimeni fiind un domeniu prea elaborat/complicat pentru unii si mai toti v-om avea nevoie la un momant dat de ochelari(stand atata timp in fata monitorului) si nu vorbesc numai de adulti ci si de copii TU ce crezi?

| thewomaninwhite a răspuns:

Limbi straine dar in Romania nimic nu este de viiitor

| Helena08 a răspuns (pentru thewomaninwhite):

Ai dreptate, dar asa macar pentru un trai decent.

| Disharmony a răspuns:

Oamenii nu mai caută facultatea la care să studieze ceea ce le place într-adevăr, ci facultatea care ''e de viitor''. Mă, de ce contează salariul atât de mult, când faci ceva ce-ţi place? Poţi deveni bun în orice meserie, atât timp cât îţi place ce faci şi o faci cum trebuie. Materialiştilor...

| ImLost a răspuns:

Limbi straine, daca nu o sa ai un job bun in ROMANIA in strainatate cu facultatea asta o sa gasesti un job bine platit cu siguranta.