| demifcm77 a întrebat:

Ce job imi recomandati daca eu doresc sa lucrez in domeniul economic?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal consider ca ar trebui sa te gandesti ce iti doresti mai exact, pentru ca domeniul economic poate fi foarte foarte vast. Inclusiv domeniile conexe.

Incercand totusi sa iti dau un raspuns (la o intrebare pe care nu am inteles-o deplin), te-as sfatui sa te uiti la tine ca persoana si la ce ti-ar place mai exact sa faci:
1. Daca tinta ta este sa fii cat se poate de creativ, domeniul asta nu pea e de tine, cel putin in prima parte a carierei, nu vei fii lasat sa experimentezi.

Daca iti doresti in job relativ sigur, atunci ia in consoderare faptul ca in contabilitate, desi e greu la inceput, pe urma poate deveni interesant. Asta pentru ca odata ce devii expert contabil si mai mult, lucrurile se pot schimba in bine (presupunand ca ai inclinatie si spre administrarea afacerilor).

Lucrul la banca pe de alta parte este cu semnul intrwbarii, din pctul meu de vedere. E cam mancatorie in general, iar coada la premiere e destul de mare. Deci o sa ai de asteptat sa le treaca randul altora care au inceput sa dea din coate inaintea ta. Iar sa fii analist la banca si sa verifici cateva cifre s-ar putea sa nu fie cea mai frumoasa parte din viata ta.

Ar mai putea fi resurse umane, dar asta e conex.

Ar putea sa mai ieo in considerare sa fii broker.

Sau administrator de afacere. Sau in marketing. Dar si asta e conex.

Cuvinte de tipul purchasing, negociator de contracte, etc... stai linistit. Se ajunge f greu.

Poate ma insel, dar nu vei avea coronita de cand termini facultatea.

Spune-mi pesimist... dar nu cred ca gresesc. Am terminat aseul.si din seria mea doar cativa lucreaza in banca. E adevarat ca director de sucursale sau ca ofiter de credite (ceva neimportant).

Dar na, faci cum crezi, poate destinul tau e altul.

| DragosTrandafir a răspuns:

La Banca