| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Lucrez in domeniul economic si lucrez "in picioare", caci asa se cere si mi s-au umflat picioarele... Ce pot face sa mi desumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sudsuinededouaori a răspuns:

Seara dupa ce vi de la lucru e recomandat sa stai cu picioarele mai sus decat nivelul inimi pentru ca sangele sa coboare din picioare. Solutia asta merge intotdeauna. Dar nu si in cazul in care faci varice. Sper sa iti fie de folos

2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Se prepara o infuzie de menta. La 3 litri de apa fiarta se pun e 100g de menta, se acopera si se lasa la infuzat pana ce infuzia ajunge la o temperatura suportabila. Se pune intr-un lighean si se afunda picioarele in aceasta infuzie timp de 25 de minute, miscand picioarele din cand in cand. Daca vrei sa activezi si circulatia sangelui dupa aceasta procedura se pot masa picioarele cu putina glicerina.

Se prepara o infuzie din flori de soc si apa fiarta. Se adauga in ea si cateva picaturi de ulei de menta. cand este calduta se introduc picioarele timp de 20 de minute.

| Iulia69 a răspuns:

Putina gimnastica cred ca ti-ar prinde bine, ar pune sangele in miscare. Si ar fi bine sa devii vegetariana happy