| Okkultist a întrebat:

sunt din Bucuresti si doresc sa stiu daca este o diferenta intre buget si taxa la facultatea de medicina dentara.
Lucrez in domeniul medical si s-a tinut cont de acest lucru, in sensul in care cei de la taxa beneficiau de un program mai lejer, indulegenta crescuta din partea profesorilor samd
Daca acelasi lucru se aplica si in acest caz, as dori sa imi recomandati niste facultati.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La UMF Carol Davila nu se aplica asa ceva. Facultatea este facultativa, vii si o faci daca vrei si daca poti. Un program mai lejer si mai multa indulgenta inseamna un medic mai slab pregatit care isi pericliteaza pacientii si nimeni nu isi asuma aceasta responsabilitate. Profesorii tai nici nu vor sti daca esti la taxa sau la buget (studentii sunt impreuna), vei avea exact aceleasi drepturi si obligatii ca toti studentii. Si vei trece numai daca inveti suficient pentru asta, orice alt motiv nu poate fi luat in considerare

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt aceiasi profesori, aceleasi conditii, aceleasi materii, doar ca statul poate suporta doar un nr de studenti deci restul (cei de la taxa) isi platesc singuri studiile.

| Okkultist explică (pentru Bondarel99):

Asta inteleg. Dar cat timp am fost la taxa erau mai ingaduitori, permisivi fata de noi decat de altii.

| dannyel86 a răspuns (pentru Okkultist):

Nu conteaza ca esti la buget sau la taxa.
Diferenta se face uneori la invatamantul de zi sau cel la distanta (ID sau FR).

| Bondarel99 a răspuns (pentru Okkultist):

Vorbim de facultate unde trebuie sa stai de dimineața pana seara la cursuri, laboratoare, seminarii și nu ai voie sa lipsești. Postliceala e altceva, acolo știu ca se practica absenteismul, oricum nu afectează pe nimeni.
Dar la facultate profesorii aia nu se joaca, iesi medic, un medic trebuie sa absolve toate cunoștințele din acea facultate, nu ai cum sa te joci cu dinții unui pacient, in plus examenele sunt foarte greu de trecut.
Și ti-am spus care e diferența, pur și simplu ei suplimentează locurile astfel încât sa dea șansa mai multor persoane sa urmeze acea facultate, dar nu pe gratis.
Nu știu la ce postliceala ai fost tu dar eu la Fundeni (care cred ca e singura cu locuri la buget din București și care cândva era cea mai buna din țara) am văzut ca aveau un program foarte lejer și dacă erau mai stricți cu cei de la buget cred ca era din cauza ca aia măcar aveau niște cunoștințe (pentru ca au dat examen) și voia sa scoată ceva bun din ei sau pentru a-i ajuta sa își păstreze locul la buget. O meserie nu înseamnă diploma, înseamnă sa înveți, sa fii pasionat de acel lucru sau măcar sa pari interesat și sa mergi la cursuri pentru ca nu mergi degeaba.
Iar la facultate o sa vezi ca lucrurile sunt foarte serioase, numai cine acorda foarte mult timp facultății și studiului acasă ajunge medic, ar trebui sa ai susținere financiară in aia 5 ani pentru ca nu vei putea lucra, nu ai avea când.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e imposibil să-ți înțeleg întrebarea