| NoName0011 a întrebat:

ce liceu trebuie sa urmezi ca sa devii politista ( criminalistica, spion, agentlaughing), sa mergi la profilul UMAN sau la profilul REAL? Sau nu conteaza?

Răspuns Câştigător
| VladyCristian a răspuns:

Salut. Iti trebuie mai mult profilul uman. Trebuie sa intri intai la Academia de Politie. Pentru a intra la Academia de Politie trebuie sa treci testul psihologic, sportiv si scris. La proba sportiva va trebui sa parcurgi un kilometru in 3, 52 secunde ( din cate retin ), va trebui sa fugi 50 metri plat in 8, 2 secunde si sa aruci 7 metri o minge medicinala de 4 kg. La proba scrisa vor fi intrebari grele din gramatica limbii romane si engleze/franceze/germane. Va trebui sa obtii minim 60 de puncte. 60 de intrebari vor fi din gramatica limbii romane, 30 din limba straina iar 10 puncte sunt din oficiu. thinking Dupa ce intri la Academie sau scoala de politie - vei face, cred, doi ani: unul teorie si unul practica. Dupa ce termini acesti doi ani vei fi o simpla agenta de politie. Te inscrii la facultatea de drept - sectia criminalistica - si vei fi avansata in gradul de angent criminalist. Salariul e peste 2500 ron pe luna. big grin Imi doresc si eu mult sa intru la politie (criminalistica) dar mai am putin. Sunt doar pe clasa a 10-a. Daca vrei mai multe detalii - trimite un mesaj cu id-ul tau pe privat.

13 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Sa mergi la profilul umanwinking Iti trebuie multa romana si istorie.

| viki a răspuns:

Trebuie sa intri la Academie. Si mie mi-ar place spion.batting eyelashes

| luvieere a răspuns:

Pe lângă filiera menţionată de către celelalte răspunsuri, aş putea recomanda o specializare în ştiinţe reale, cu precădere informatica. Urmezi apoi cursurile unei facultăţi de informatică şi ai şanse să fii recrutat de SRI în anii terminali dacă ai rezultate bune la studii, mai ales dacă publici ceva în domeniu. SRI organizează anual un interviu în centrele universitare din ţară care au specializări în informatică. îţi recomand să pui accentul pe criptografie şi pe aspecte de inginerie software. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La profilul uman. tonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat un liceu de politie...

Alte răspunsuri
| yoyodedeea a răspuns:

Si eu stiu la fel...nu conteaza liceul...trebuie sa intri la academie

| Tso a răspuns:

Remusinho, subiectele sunt grele pentru cei care nu invata.
Oricum, sunt teste grila, din istorie, romana si engleza.
Uite aici: http://www.academiadepolitie.ro/

| andreutza94 a răspuns:

Si eu vreau sa urmez Academia de Politie si de aceea am ales sa urmez profilul uman. In fond, asta imi place cel mai mult sa fac. Am inceput sa merg si la olimpiade la materiile de baza pentru a ma pregati cat mai mult. Sper sa intru la Academie pentru ca asta imi doresc sa fac in viata. Altceva nu m-as vedea ca fac. Si in legatura cu probele pe care trebuie sa le dai, cel mai sigur este sa te informezi de pe site-ul Academiei. Succes :*.

| sweet moon a răspuns:

Nu conteaza liceul, ci facultatea

| remusinho a răspuns:

Nu conteaza prea mult. Oricum trebuie sa intri la Academia de Politie, unde concurenta e foarte mare si, din cate am inteles, subiectele pentru admitere sunt grele. Dar daca iti doresti asta, lupta pana obtii ceea ce iti doresti

| dragneana a răspuns:

Iubita draga nu iti trebuie neaparat academia de politie,eu vreau sa dau la criminalistica merge pe "drept" dupa iti va fi mai usor sa dai niste examene sa intrii decat la academie, acolo fac militarie cu tine, stiu f bene de la tata si este foarte greu sa si intrii.

| Dobrițoiu_Andreea_1995 a răspuns:

Ca sa intri la Academie, trebuie sa ai o inaltime anume?