| Anonim20000000 a întrebat:

Ce optiuni sunt dupa terminarea Facultatii de Farmacie (in afara de farmaciile comunitare)? Cat de greu gasesti un loc de munca? Care este treaba cu rezidentiatul? Poti lucra in criminalistica?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pe langa farmacia comunitara, poti lucra in farmacia de spital, in laboratoare de analize, in industria de medicamente, in industria cosmetica, in ramura controlului medicamentelor, poti preda la scoala sau la facultate. Nu e greu sa gasesti loc de munca, pentru ca majoritatea se duc la postliceala, iar farmacisti sunt putini, mai ales in orasele care nu au universitate de medicina. Dupa ce termini facultatea, poti opta pentru examenul de rezidentiat, care se da in aceleasi conditii cu cel de la medicina. Sunt studenti din toata tara, e concurenta mare, materia e aceeasi cu cea de la licenta. Daca iei rezidentiatul alegi o specializare (farmacie clinica, asta e cea mai aleasa, mai sunt farmacie generala, cosmetica, cred ca inca o specializare sau 2), faci inca 3 ani de studii in care esti angajat, iar dupa ce termini poti lucra in farmacia de spital daca prinzi loc. Aici e problema, pentru ca posturile de cele mai multe ori nu se fac libere, ci se ocupa prin cunostinte sau pile si se prind foarte greu. Daca ai rezidentiatul si lucrezi in farmacia comunitara nu ai niciun beneficiu, in afara de cunostiintele acumulate. Cu criminalistica nu stiu sa-ti spun, dar poti incerca in laboratoarele de toxicologie, insa si acolo numai prin pile daca ajungi. Este o meserie foarte frumoasa daca te pasioneaza, scoala e putin mai grea, dar merita happy