| anonim_4396 a întrebat:

ce trebu sa urmez dupa liceu ca sa devin profesoara de clasele primare?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Profesoară de ce?
Poate învățătoare.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Inca de la inceputul liceului ar fi trebuit sa optezi pentru filiera vocationala, profilul pedagogic si specializarea invatator-educatoare--- la sfarsitul liceului ai fi avut un certificat de competenta profesionala care, dupa ce iti luai bacalaureatul, iti dadea dreptul sa profesezi ca educator sau invatator la clasele primare.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Facultatea de pedagogie

| mixxjim a răspuns:

Este facultatea de stiintele educatiei, care in Bucuresti este in cadrul facultatii de psihologie, nu stiu de unde esti. Aici exista departamentul pedagogia invatamantului primar si prescolar si dureaza 3 ani. Aici poti sa vezi materiile care se fac in fiecare din cei 3 ani de studiu http://www.fpse.ro/images/CVURI/plan_dpipp_comun.pdf. Evident ca poti face si masterat dupa acesti 3 ani, ca la orice alta facultate, chiar iti este folositor pentru avansare, eventual posturi de conducere.