| vasszilvia a întrebat:

Ce trebuie să știu pentru faculatea de construcții (inginerie civilă)? Mă refer la cunoștințe de matematică sau fizică...

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aproape tot.
E o facultate care se bazeaza pe calcul matematic (algebra, geometrie in plan si spatiu, trigonometrie, analiza... insa de exemplu nu ai nevoie de statistica si probabilitati...),

pe fenomene fizice si mecanice (dar in primul rand trebuie sa cunosti bine marimile fizice si transformari) (elasticitate, alungire, comprimare, torsiune, flambaj, vibratii, calcule de ordin mecanic - grinzi pe care se aplica incarcari statice, rezistenta la incovoiere a grinzilor sau placilor, etc )

si desen tehnic (la inceput pe hartie, in scop didactic, apoi asistat de calculator).

Din fizica ai nevoie mai putin de optica, de automatizari sau electricitate, insa o sa aveti Electro ca materie, cred ca un semestru.
Insa nu te va ajuta sa lucrezi mai bine, e mai mult o materie conexa, pentru ca orice constructie are si o retea electrica, si n-ai voie ca inginer constructor sa fii paralel daca vezi o schema electrica.
Celelalte de mai sus conteaza cu adevarat.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

E genul de facultate unde la examene ai voie cu materiale, laptop, telefon, orice, asta pentru ca nu ai avea de unde sa copiezi laughing)
Trebuie sa mergi la cursuri și sa fii bun la mate și fizica pentru ca dacă nu prinzi cum se fac problemele alea o sa fie greu sa faci fata.