| AndreeaDeea210 a întrebat:

Buna
Cei care ati facut scoala postliceala de asistenti medicali ce sfaturi aveti să imi dati? O sa fie foarte greu? Este o scoala buna?

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

E buna daca ti place ceea ce faci.
Să înveți.
Și să te aștepți la orice.
Sa fii bazat.
Sa nu stai cu frica.
Calm, ambiție.
E greu pentru cei care nu învață, și nu vin pentru a ajuta omul bolnav ci doar cu gândul la a și umple buzunarele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte greu nu e. Dar nu ai acelasi salariu ca o asistenta cu facultate.

| andreea964 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti placa si sa te dedici intru-totul, trebuie sa ai suflet si sa iubesti omul, sa il intelegi si sa ii oferi increderea pentru ca pana la urma te angajezi in a avea grijă de un om bolnav. E foarte important sa iti placa meseria asta, sa ai o memorie bună, sincer, pentru ca materia este stufoasă, ce cuprinde o groaza de medicamente si tot felul de denumiri "incalcite". Eu am facut aproape 2 ani de asistent de farmacie, si vreau sa renunt pentru ca pe langa faptul ca " nu se prinde materia in general de mine", sunt foarte slabe sanse sa ma pot angaja, in tara asta sunt o groaza de asistenti medicali care au meseria doar pe diplomă, după parerea mea ar trebui sa sa desfiinteze aceste scoli. Eu insa, te incurajez, dar sa te gandesti bine de tot, e vorba de viitorul tău si sa nu alegi scoala asta doar pentru ca nu stii ce sa faci mai departe sau pentru ca nu ai luat bacul. Eu iti doresc mult succes!