Întrebare recomandată | 50LeiCincizeci a întrebat:

cine stie exact cat timp tine adeverinta de la medicul de familie cum ca esti "apt de munca "?

Răspuns Câştigător
| Georgian2Adiv a răspuns:

Adeverintele sunt valabile o luna, iar in functie de fiecare individ in parte aceasta perioada poate sa difere daca acesta este mai mult sau mai putin sanatos. Aceasta informatie o poate clarifica orice medic de familie daca il consultati.

1 răspuns:
| MedRex a răspuns:

Adeverințele sunt valabile de regulă pe o perioadă scurtă. Regula valabilității nu este menționată niciunde clar să spună 5, 10 sau 30 de zile. Orice adeverință devine invalidă dacă nu este folosită unde este trecut în adeverință. Legal nu se poate folosi, iar dacă cineva o acceptă este problema strict a acestora și nu a medicului care eliberează adeverința. La mine la cabinet, adeverințele mai vechi de 2 săptămâni, le distrugem.