| Ramona4678 a întrebat:

Cum bacul se apropie cu pasi repezi as vrea sa stiu mai multe pareri despre Facultatea de Geografie, specializarea Turism. Dupa terminarea facultății as putea lucra ca si ghid sau sa urmez cursuri pentru a deveni profesor? Sunt total nehotarata, în special ca am auzit ca daca aleg cariera de profesor nu voi gasi un loc de munca si mi s-a spus să alerg de această meserie

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, sa alergi de ea. Posturile pe geografie sunt putine si se da concurs. Iti trebuie si modulul pedagogic dar ala il faci in timpul facultatii candva. Daca vrei profesor alege literele. Am multi colegi cu facultatea de geografie, chiar si master in geografie si acum stau pe bara. Adica lucreaza pe unde pot. Cu turismul nu faci mare branza, poate mai vorbim peste ani dar iti spun ca o faci aceasta specializare doar sa zici ca ai facultate. Multi ziceau ca vor lucra in meteorologie si acum fac cabluri prin fabrici, cu facultate si master in geografie. Cauta altceva, limbile straine se mai cauta daca mergi la litere.

| Ramona4678 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru sfat!