| BlueButterfly97 a întrebat:

Dacă am adeverința de licențiat și dacă vreau să mă angajez, am nevoie și de diploma de bac? Nu e de la sine înțeles că dacă am absolvit o facultate acreditată care nu se poate face fără bac, am și bacul luat? Diploma e la facultate și nu o pot lua dacă nu am un motiv bun să fac asta (exclus motivul: pentru că e a mea)

Răspuns Câştigător
| Catalin77945 a răspuns:

Numai daca ti se cere de la locul de munca diploma, dar poti lua diploma de la facultate pentru o mica perioada sa iti faci o copie legalizata, si inseamna ca e la fel ca originalul iti faci la notar rapid

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal n-ai avea nevoie de diploma de bacalaureat, daca ai diploma de licenta sau adeverinta pana o obtii.
Totusi depinde de ce iti solicita angajatorul, este la latitudinea fiecaruia ce acte de studii pot cere.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Diploma de bacalaureat nu poate fi oprita la facultate decat pe timpul cursurilor. Ea trebuia sa iti fie inapoiata dupa terminarea facultatii sau in cel mai rau caz, odata cu adeverinta de licentiat.
Diploma de bacalaureat este titlul de studii proprietate personala.
In rest, ti-au spus ceilalti postatori.

| BlueButterfly97 explică (pentru CodrutElian1990):

Da. Nu s-a întâmplat asta, probabil o vor da odată cu diploma de licență.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Poti sa o ceri. Daca nu ti-o da la cererea verbala, fa una scrisa.