| DianaDiaa a întrebat:

Am si eu o intrebare,vreau un sfat sa stiu cum e mai bine.
Am terminat clasa a XII a si as vrea sa fac niste cursuri (coafor),sau sa ma angajez. Am inteles ca e bine sa bag somajul si se poate sa fac cursurile gratis. Dar cat este somajul? Si nu stiu... spuneti-mi cum este mai bine,ca diriginta degeaba am,si la secretariat intreb degeaba. Mi s-a spus sa completez o adeverinta, sa ma duc la forte sa umblu dupa niste acte si cam atat. Am intrebat ce trebuie sa mai primesc de la scoala daca vreau sa ma angajez si nu m-a lamurit cu nimic.
As vrea sa stiu mai multe, orice sfat e binevenit.
P.s. Bacul nu l-am luat acum, si nu stiu sigur daca o sa il dau in toamna.Tot ce vreau sa stiu e pentru serviciu, cursuri.
Mshappy

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Buna! Du-te la somaj si intreaba fiindca poate nu au aceste cursuri acolo insa poti face altceva gratis la ei si cursul tau il platesti cu banii de somaj. Scoala nu stie ce ar fi mai bine; asta hotarasti tu! Ar trebui sa mai inveti intre timp si sa-ti dai si bac-ul cat mai repede. Timpul trece si uiti din informatii si ramai fara el. Bac-ul e examenul maturitatii si-i rusinica sa nu-l iei candva. Numai bine!