Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna. Daca termin postliceala AMG (3 ani) si vreau sa ma duc la facultate tot AMG, trebuie sa o iau de la 0 sau pot face trecere direct in anul 2/3 la facultate?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Depinde de centrul universitar însă în 95% din locuri se ia de la 0. Oricum ar fi, admitere dai obligatoriu. Cel mai bine e să întrebi direct la secretariatul facultății. Sunt multe legi privind echivalarea dar niciuna nu este precisă și intrată în vigoare deoarece nu ar fi corect față de cei care fac direct UMF să vină cineva care a absolvit postliceala și să facă numai un an, doi și să aibă tot studii superioare.
Dacă ești la început de drum, te sfătuiesc să dai din start la UMF, dacă ești înscrisă la postliceală și te bate gândul, mergi la secretariat că e cel mai sigur de aflat ce și cum.

Succes!

| Eireann a răspuns:

Salut. Diferenta dintre cele doua este ca facultatea cere mai multe cunostinte teoretice. Se presupune ca dupa facultate ai bazele suficiente pentru a continua si cu un master eventual. Daca asta te intereseaza atunci merita un an in plus. Daca nu postliceala e destil. Si fiindca dureaza 4 ani materia e structurata diferit deci nu poti sa treci in alt an.