| Alessiaioana32 a întrebat:

Buna! Dacă urmez un profil de filologie pot deveni polițista? Sau ce liceu sa urmez pentru aceasta meserie?

4 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Da,e alegerea potrivita

| helpforyou a răspuns:

Bineinteles ca poti.

| OxyAliA a răspuns:

Poți da la orice facultate vrei, nu contează liceul/profilul.

| Ali1998 a răspuns:

Liceul este irelevant, însă ai unele avantaje. La admiterea pentru școlile de politie sau Academie, printre materiile cerute va fi istoria (pentru Academie), pe care o poți învăța mai bine la profilul de Filologie. La limba română se va cere gramatica pe care ai făcut-o în școala generala, și engleza pe care oricum o faci la orice profil. Însă până acolo mai e drum, profilul liceului e irelevant, cel mai probabil când te apropii de aceasta alegere vei avea nevoie de niște meditații oricum