| daniel90987 a întrebat:

Buna daca vreau sa intru la un liceu cu media de admitere 7.25 si iau sa zicem cu max 0.50 puncte mai putin mai am posibilitatea sa intru? Deoarece am auzit ca pot intra daca mai raman locuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o medie fixa de admitere in liceu, se intra in ordinea mediilor pana la ocuparea tuturor locurilor, asa ca, daca nu sunt altii cu medii mai mari decat tine, care sa ocupe locurile, vei putea intra si tu.

| daniel90987 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult m-ai facut fericit big grin

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mediile vor rămâne cam aceleaşi, ca şi anul trecutwinking
Aceste medii ( de anul trecut ) sunt ORIENTATIVE!

Totuşi, mediile de admitere pot varia ( pot creşte sau scădea ) în funcţie de "concurenţă" ( media celor care vor opta pentru acest liceu )...
Chiar dacă va fi vreo scădere la unele licee/profile/specializări, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p happy

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040