| Mercer a întrebat:

Salut daca sa zicem ca imi iese media de admitere la liceu 7.80 sau 7, 90 sau 8 si este un liceu care are un profil la care pot sa intru ma duce direct la el.Nu este cel mai bun liceu dar cum e depinde de locuri sau de ce ca nu stiu si is intra 7. Daca pun ca vreau la profilu ala ma da la el sau daca is copii cu media mai mare ca mine care vor sa dea la ala.Chiar nu stiu

3 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Buna. Hai sa-ti explic cum sta treaba.

Fiecare profil de la fiecare liceu are un anumit nr de clase, fiecare cu un anumit numar de locuri. Sa zicem ca acolo unde vrei tu sa intri sunt 2 clase a cate 28 de locuri. Tu iti exprimi optiunea cum ca vrei sa intri acolo, iar daca media ta de admitere este in primele 56 [ 2 x 28 de locuri ], atunci vei intra la profilul respectiv.
Daca nu, calculatorul te va repartiza automat la a doua optiune a ta, sau la a treia, ceea ce depinde de unde se incadreaza media ta.

Sper ca ai inteles! Daca mai ai nelamuriri, da-mi un mesaj si vb pe mess :*

| Andreutzaaandreea a răspuns:

Pai...in primul rand trebuie sa te incadrezi sa ai mai mare media decat cea pe care o cere liceu ( exemplu: ultima medie de admitere a candidaului nu poate ca fie mai mica decat 6 un copil cu 6.10 are sanse sa intre) si in al doilea rand daca sunt altii mai buni in fata ta, posibil iar daca numai sunt locuri te pun la a 2 a optiune pe care ai facut-o

| adrykiba a răspuns:

Totul se ia dupa medii. Daca sunt ocupata toate locurile te da la urmatorul liceu ce ti l-ai ales.Dar cu media aproape 8 eu zic ca totusi prinzi.Bafta