Întrebare recomandată | Oana94 a întrebat:

Buna. De cand eram mica mi-am dorit sa fiu medic veterinar. Foarte multa lume m-a descurajat si au ras de faptul ca iubeam cateii si alte animalute de pe strada, asa ca prin clasa a vii-a am renuntat la aceasta idee. Asa am ajuns in clasa a xi-a la filologie si mi-am dat seama ca medicina veterinara e ceea de vreau sa fac de fapt. Am inceput pregatirea la chimie din septembrie, dar nu imi permit sa fac si la fizica si biologie, insa sper sa ma descurc.

Stiu ca in facultate nu se studiaza pe animale de companie si nu e o problema, imi plac toate animalele, inclusiv cele de ferma si cele salbatice.

Mediile mele generale au fost pana acum in jur de 8, 30, dar la bac ma voi descurca destul de bine, pentru ca sunt pregatita destul de bine la materiile la care dau. Am tot cautat pe net si problema este ca la Timisoara as intra la buget, iar la Bucuresti probabil la cu taxa, daca ar fi sa ma iau dupa ultimele medii din 2011, iar eu sunt din Dambovita si mi-ar fi mai greu in Timisoara, din cauza distantei. Parintii mei nu imi dau bani pentru a plati taxa in Bucuresti si ar trebui sa ma descurc singura din punctul acesta de vedere.

Vroiam sa va intreb, ce parere aveti de cele doua facultati si la care credeti ca ar fi cel mai bine sa dau? Se recunoaste diploma de la facultatea din Timisoara in strainatate? Care este cea mai buna dintre cele doua? Cam cate persoane isi retrag dosarul? Eu am vazut dorar ultima medie din sesiunea din iulie pentru Bucuresti. Aveti idee cam care a fost cea din septembrie?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Citește tot ce am scris acestei fete, te va ajuta.
Fizica și matematica și chimia nu sunt f grele, dacă știi cum să înveți și pricepi despre ce este vorba.
Eu te-aș invita să te pregătești singură la toate, dar trebuie să îți cumperi și cărți în plus față de manualele de școală, că dacă este concurs și alți concurenți vor citii mai mult decât în manuale ca să știe mai multe și mai bine.
Ce este în manuale trebuie să cunoști la perfecție.

http://www.TPU.ro/......-p-s-sunt/

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Există și medicină umană nu doar medicină veterinară.
Dacă înveți f serios intri și la medicină veterinară la București, pe locuri fără taxă.

| MMihai a răspuns:

Cărți Chimie :
Chimie generală C. Nenițescu, Chimie organică 2 volume C Nenițescu, Chimie Organică Avram, 2 volume, Chimie organică Berald & Zapan, Chimie Organică..., dicționar de chimie, culegere de probleme de chimie, teste de chimie. etc

| MMihai a răspuns:

Cărți de fizică;
Curs de fizică de la Bercley, 5 sau 6 volume,
Șerban Țițeica Termodinamica
Bazarov Termodinamica
Fermi Termodinamica
C Plăvițu Fizică Moleculară și căldură
Muscalu Fizică atomică și nucleară
Friș & Timoreva Fizică Generală 3 vol
Lansberg Optică
Gh Brătescu sau ceva așa Optică
Fizică Generală Radu Tițeica 3vol
Diverse cursuri numite fizică generală
Faynman curs 3 volume cred că se chema Fizică Modernă
Compendiu de Fizică
Culegeri de fizică,
Dicționare de fizică

| MMihai a răspuns:

Corectări și completări:

G.G.Brătescu:„Optica", Editura Didactică și Pedagogică, București, 1982.
Optica - G.S. Landsberg
Cursul de fizica Berkley - Vol.V Fizica statica -
-de F. Reif, Editura : Didactica si pedagogica (1983)
deci are 5 vol nu 6
Richard Feynman The Feynman Lectures on Physics, ăsta este titlul inițial în engleză. A fost tradusă în limba Română. Eu acum o am în format electronic în Engleză.
David Halliday (şi D.Resnik,) Fizica, (2 volume,) Ed. Did. şi Ped., Bucureşti, 1975 și asta e foarte bună!
Autoarea cursului de Chimiei Organice se numea Margareta Avram
Eu ți-am recomandat niște cărți pe care le-am considerat eu bune.
Astea toate au apărut înainte de 1990.
Au apărut și cărți bune și după 1990, dar nu le mai știu eu.
Tu îți vei cumpăra ce vei găsi, pe la oameni sau pe la anticariate sau prin librării.
Dacă în localitatea ta, sunt biblioteci publice, poate au o parte din aceste cărți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti si cu parintii tai si sa te duci unde ctrezi tu. Mult succes sa devii un medic veterinar de succes. Si eu vreau sa devin medic veterinar, dar eu sunt abia clasa a VII_a deci sunt inca "mica"

| claudiu11re a răspuns:

Du-te si tu unde crezi ca e mai bine pentru tine consultate si cu parintii tai

| venusa a răspuns:

Daca tie chiar iti place medicina veterinara eu te-as sfatui sa te duci acolo.nu este nimic rau sau rusinos sa iubesti animalele.si eu le iubesc foarte mult.niciodata sa nu te rusinezi daca vei ajunge veterinar.si animalele sunt suflete care trebuiesc ingrijite.eu te sfatuiesc sa te duci la medicina veterinara daca tu chiar iubesti animalele.si daca alegi medicina veterinara te felicit si iti urez multa bafta.sa ajungi cel mai mare veterinar din lume.SUCCES!