| timisoara a întrebat:

Buna dimineața!
Cine îmi poate spune, pentru a putea deveni șofer pe mașină de ambulanta/smurd, de ce este nevoie?
Menționez că am carnet de conducere.
Este cineva care lucrează în acest domeniu? Poate cineva sa îmi dea mai multe detalii legat de acest post(responsabilitati,timp de lucru,salar, etc.)
Mulțumesc anticipat! Dau funda

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa faci cursu de ambulantier si salariu e de 1000 lei luna deci nu e meserie de viitor

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate am inteles, trebuie sa ai peste 25 de ani si minim 5 sau 7 ani de soferie, ca sa fii cu experinta pe o asemenea masina de urgenta.
Aici este vital sa ai experinta in sofat, ca viata tuturor (medici, pacient, asistenta) sunt in manile soferului si nu se poate risca.

| Catalina990099 a răspuns:

Diplomă de bacalaureat;
3 ani vechime ca şofer (conducător auto) profesionist;
permis de conducere pentru şofer profesionist valabil pentru autovehicule din categoriile B şi C.
are cetățenia română, cetățenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor aparținând Spațiului Economic European și domiciliul în România;
b) cunoaște limba română, scris și vorbit;
c) are vârsta minimă reglementată de prevederile legale;
d) are capacitate deplină de exercițiu;
e) are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;
f) îndeplinește condițiile de studii și, după caz, de vechime sau alte condiții specifice potrivit cerințelor postului scos la concurs;
g) nu a fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului ori contra autorității, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiției, de fals ori a unor fapte de corupție sau a unei infracțiuni săvârșite cu intenție, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcției, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea.

Am luat informațiile de pe internet.