| absoluthill a întrebat:

Bună! Din câte am înțeles din 2020 trebuie sa ai rezidentiatul si pentru a fi medic stomatolog gereralist. Adică fara rezidentiat nu poti profesa?
Și care este diferenta dintre medic dentist si medic stomatolog?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medic dentist sau stomatolog este acelasi lucru. Rezidentiat este de cand stiu, indiferent de specializare. La Stomatologie este mai lung decat la altele.
Daca nici atat nu stii, mergi pe alta specializare.

| Werrich a răspuns:

în 1 August 2018 | alex15ccc a răspuns:
- un dentist nu este un specialist ( dentistul se ocupa de ingrijiri curente, extractii curente, coroane, proteze, mici operatii cu anestezie locala, carii,...)
- un stomatolog este un medic specialist in problemele cavitatii bucale + chirurgie bucala. Realizeaza extractiile dificile care presupun chirurgie si anestezie generala, operatii complexe in caz de malformatii, traumatisme, cancer, etc...
Nu este exclus ca un dentist sa aiba si diploma de stomatolog si sa practice pe amindoua domeniile.

https://www.tpu.ro/......-mai-bine/