| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa va intreb daca este ok scoala postliceala FEG? Vreau sa fac specializarea de asistent de farmacie. Se angajeaza asistenti de farmacie sau doar farmacisti licentiati? Cat de serioasa este postliceala fata de o facultate in domeniu?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Se gasesc posturi de asistenta de farmacie, si iti cere sa ai calificarea asta obligatoriu, deci aici e convenabil. Eu zic ca scolile postliceale private nu sunt prea serioase, dar tu fiind asistenta de farmacie si nu medicala, nu vei avea ocazia sa faci proceduri sau sa poti rani pe cineva in vreun fel, vei avea doar de vandut medicamente, deci nu e nicio problema. Facultatea de farmacie e mult mai grea si dureaza 5 ani.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Nici UBB de la Cluj nu este o universitate serioasa, in afara de cea de drept, fizica si matematica. Toti trec examenele, chiar daca esti prost rau nu ai sanse. Nu stiu de ce m-am asteptat ca la o postliceala sa fie mai mare seriozitatea. Daca iti platesti anii banuiesc ca treci si aici, chiar daca nu o sa profesezi in domeniu. Cand merg la o farmacie sa cumpar ceva nu vad o diferenta intre un farmacist licentiat si un asistent cu o postliceala, ambii vand medicamente si nu se imbraca diferit. Numai daca intrebi cine are o facultate in domeniu iti poti da seama care e mai cultivat. Sunt baiat si ma intereseaza daca am sanse in domeniul farmaciei ca asistent. Am aplicat la multe posturi in alte domenii unde am fost refuzat pentru simplul motiv ca nu eram femeie: "Avem femei in birou si cautam o femeie". Adica, serios? Discriminare de gen care nu m-ar mira sa fie si in farmacii.

| christine99 a răspuns (pentru anonim_4396):

E gresit ca o companie sa refuze candidati din cauza sexului pe care il au. Persoana care ti-a zis asa are o mentalitate invechita, stiu si eu un exemplar care a zis ca el nu poate sa se faca asistent pentru ca e meserie de femei si e rusine pentru barbati sa fie asociati in functiile femeilor, s-a dus la inginerie in final. Mai stiu o femeie care era perfecta ca sa fie agent de paza pentru ca avea un fizic foarte puternic, dar a zis tot asa ca e nepotrivit. Vei da peste astfel de specimene cu toate ca e legal si poti sa ocupi orice meserie vrei.

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, se angajeaza asistenti de farmacie, legea prevede minim 1 farmacist pe tura, restul pot fi asistenti. In mai toate farmaciile sunt asistenti, scrie si pe ecuson. La cate farmacii sunt in orasele mari ai sanse mari sa iti gasesti un loc de munca mereu.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Asta e valabil si la baieti? Nu prea am vazut farmacisti decat fete. Imi place sa lucrez cu oamenii dar nu chiar cum o face un asistent generalist de exemplu, nu am sange rece sa pun mana sa fac tratament etc.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am vazut si baieti. Adevarat ca procent mic ~ 10%, dar exista. Mai poti lucra ca asistent si in laborator nu neaparat cu clientii direct.

| Goete a răspuns:

Scoala asta, ca si oricare alta, e ok. Dar nu pentru toti, bineinteles.
Tu trebuie sa stii ce e ok pentru tine

| R20 a răspuns:

Eu din punct de vedere personal nu prea recomand aceasta specializare deoarece am colindat întreg orașul la început de an și nu primeau asistenți la practica! Ei cauta mai mult studenți la facultate decât asistenți la o postliceala! Unii se mirau cum de nu găseam în oraș unde sa fac practica, câțiva colegi au reușit să găsească un loc unde sa facă treaba multa! Eu am reușit sa fac practica undeva(am început ultimul practica tocmai prin decembrie deoarece nu vroiau sa ma cheme) dar nu merită (multe jigniri și nu aveai voie sa ajuți mai cu nimic) Am cautat în alta parte dar foarte greu! Recomand mai bine sa studiezi în alt domeniu decât sa pierzi timpul cu postliceala la AMF!