| mirabela26craiova a întrebat:

E adevarat ca o femeie dupa ce naste nu e prea bine sa iasa din casa pana cand isi boteaza copilul si preotul ii face ei nu stiu ce slujba? Daca e adevarat, de ce?

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Doar pentru credinciosi, pentru restul oamenilor nu este ADEVARAT!
face ce vrea, iese cand vrea, nu are nevoie de-o religie sa-i dicteze ce si cum sa faca!

| PedoBarbie a răspuns:

E adevărat pentru superstiţioşi. Deci nu.

| mykydutza08 a răspuns:

Buna! Nu este adevarat ca nu trebuie sa iasa din casa, este adevarat ca la 6 saptamani dupa nastere ea trebuie sa mearga la un preot sau sa vina el acasa, dupa caz, si sa i-se faca molifta asa ii zice. Nu la botez se face, se face la 6 saptamani, ca daca botezi copilul la 3-4 luni nu stai fara molifta pana atunci. Molifta se face pentru a cureti trupul de asa numitul pacat al nasterii. Pentru nelamuriri lasati-mi mesaj. Funda.

| ruby69 a răspuns:

Nu poate iesi copilul din casa din cate stiu eu, tu poti iesi, asta cu iesitul din casa e din batrani spusa!