cami
| cami a întrebat:

Preotul iasa la pensie, sau e preot pana moare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere social evident ca iese la pensie, ca orice anjagat.
Altfel el e preot pana moare, la fel cum un medic e medic toata viata, un inginer e inginer mereu, un jurist e jurist ...Profesia nu ti-o poate lua nimeni, chiar daca n-o mai practici.

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

In viata civila normal iese la pensie, dar ramane uns(preot)al lui Dumnezeu pana moare.
Pierd calitatea aceasta numai cei care fac greseli grave si sunt dati afara din mediul bisericesc.

regis
| regis a răspuns:

Preotul iese la pensie, ramanand insa preot pana moare.

| pepe a răspuns:

Poate ieşi la pensie dacă nu moare înainte de vârsta de pensionare.

| Irina a răspuns:

Iese la pensie dar poate oficia slujbe in continuare, de exemplu la invitatia altor preoti sau a fostilor enoriasi, practic nu mai are o parohie.

| m4them4tic a răspuns:

Cred ca preotul iese la pensie, preotia fiind o meserie.
Calugarii nu pot iesi la pensie pentru ca nu profeseaza, ei fac asta doar ca asa vor.

| Cryssy a răspuns:

Preot esti pana iesi la pensie, sau faci vreo prostioara sau mori inainte de termen big grin

| sorin a răspuns:

Preotul poate iesi, calugarii nu cred ca pot.Sau pot?

| ciumpalaku a răspuns:

Ramane preot, pastrandu-si harul Sfantul Duh primit la hirotonie, chiar daca se pensioneaza.

| dragalasica a răspuns:

Preotul este preot pana la moarte, exact ca si Iisus, care a ramas in slujba crestinatatii pana la rastignire.

| alina_1192 a răspuns:

Eu cred ca e pana moare

| PisuCluj a răspuns:

Din cate stiu eu preotul nu are carte de munca ca sa poata iesii la pensie asa ca poate sa stea preot pana la moarte sau daca nu, se poate lasa dar pensie nu primeste.

| naty_3185 a răspuns:

Cum sa nu! sigur, iese!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotul are carte de munca si plateste contributii ca oricare alt angajat la stat.ca urmare, el iese la pensie oficial, dar i se permite sa mai slujeasca, cu binecuvantarea ierarhului locului, atata timp cat doreste si cat este in putere.Insa pentru asta nu va mai fi platit, isi va primi doar pensia, iar postul lui este scos la concurs.Stiu un caz concret, la noi la biserica, unde preotul batran s-a pensionat, in locul lui a fost adus un preot tanar, iar acum slujesc amanadoi in biserica.

| demonangel37 a răspuns:

Preotul iese intr-adevar la pensie la o anumita varsta 64 sau 66 de ani dar chiar si dupa aceasta varsta el tot preot ramane deci ca sa zic asa nu iese nici o data nici dupa ce moare happy