| Iitm a întrebat:

Bună! Eu am vrut sa devin medic, insa vreau sa am timp și pentru familia mea (încă nu am), si sunt pasionat de biologie, chime, tot ce tine de corpul uman, etc, si m-am gândit sa devin un cercetator in medicina, insa nu prea știu exact ce face el, si nu stiu salariul lui, oare ma puteți ajuta?
Vă rog nu răspundeți la mișto si daca nu știți nu răspundeți degeaba.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De pe net : "Cum ajungi un tânăr cercetător în România?

În general, poți ajunge un cercetător în domeniul dorit – matematică, biochimie, inginerie, fizcă, biologie etc. – după absolvirea unui program de doctorat, menit pentru a avea o carieră academică. NU este obligatoriu, însă.

Acest program îți permite să ajungi profesor sau cercetător prin faptul că te pregătește de o carieră în care focusul cade foarte mult pe predare, lucrări științifice și articole publicate în jurnale de profil despre cercetările făcute, cât și aplicarea la granturi de cercetare șamd. "

cred ca si "cercetator medical" ai mai putin timp decat ca si medic!
in orice caz medicii cei care nu au timp liber sunt cei cu vechime care lucreaza si la stat si la privat, daca insa vei lucra doar la stat de exemplu, o sa ai timp pentru familie!

| Lukasssz a răspuns:

Poti sa te faci prof/profa de chimie/bio etc si o sa ai mult timp pentru familie ca profi au aproape 3 luni de vacanta vara, de paste 2 sau 3 saptamani, de Craciun plus alte 483948844848 vacante, plus vei munci maxim 4-5 ore pe zi si sa nu mai zic ca salariu e decent poti da si meditatii etc

| Nirvanaaa a răspuns:

Ca cercetător nu ai așa mult timp, e ca medicina.
Oamenii ăia stau și învață, sunt la zi cu toate publicațiile științifice, petrec ore întregi în laboratorul de cercetare. Ca sa devii cercetător trebuie sa ai studii în domenii. Licența nu e suficientă, în unele cazuri trebuie și studii doctorale, publicații și alte cele.