| 123445374578 a întrebat:

Hei! Sunt in clasa a XI a la profil S.N. si de mica imi doresc sa devin doctor. Am inceput pregatirea la bio si chime inca de la inceputul anului, totul a mers ok in afara de faptul ca nu mai aveam viata sociala, pana cand m-am hotarat sa renunt la tot pentru ca mi-am dat seama ca am o mica greata de sange cu toate ca nu mi-am dorit niciodata sa devin chirurg, ci poate un medic specialist, asa ca am zis ca nu are rost sa ma mai chinui, chiar daca imi surade foarte mult ideea de a fi doctor. Problema e ca nu stiu ce alta facultate as putea face, m-am gandit la o facultate de biologie dar stiu ca nu e ceva de viitor, m-am gandit chiar si la drept deoarece dintotdeauna mi-a placut gramatica( la gramatica se da admiterea) doar ca stiu ca mi-ar fi greu avand in vedere ca sunt la real. Voi ce ma sfatuiti? Merita sa continui cu medicina? Multumesc anticipat. Cel mai complet raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

E foarte dificil sa fii medic daca ti-e scarba de sange. Cat despre viata sociala...eu cred ca e mai important viitorul tau decat niste prietenii care au sanse extrem de mari sa se destrame pe viitor. In cazuri extrem de rare prieteniile din liceu dureaza pe viata. In rest, sunt prietenii de conjunctura, superficiale si o sa constientizezi lucrul asta prin invidia "prietenilor" cand tu o sa ai si poate ei nu. Cu ceva biologie mai e ingineria medicala. E o perioada mai dificila, pentru ca si tie iti e greu sa iti dai seama de ce vrei cu adevarat, dar incearca sa gandesti lucrurile la rece si sa "intri in paine" acum cat e timpul, pentru ca e materia proaspata si iti e mai usor sa inveti.
Iti recomand sa mergi la o scoala de vara la facultatea de medicina, doar ca te poti inscrie dupa ce termini a XI-a, nu mai repede. Se organizeaza la Cluj si la Tg. Mures si cand o sa te vezi in laborator printre muschi, organe, oase samd, cu toate ca poate suna putin creepy, printre posibilii colegi care impartasesc aceeasi pasiune cu tine, printre profesori universitari care difera mult de cei din liceu, nu cred ca o sa mai vrei sa pleci de acolo happy. Haide, capul sus, mult curaj si nu te da batut/a. O sa-ti multumesti tie insuti/insati peste cativa ani happy

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Scuze, acum am vazut ca ai scris clasa a XI-a. Nu stiu de ce am vazut eu a X-alaughing deci poti merge chiar in vara asta. Nu rata ocazia happy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca n-ai pasiune pe drept nu te duce, e greu si de intrat si la examenul ala final. Ce mama naiba de legatura are ca-ti place gramatica cu dreptul laughing Da, dai admitere la gramatica, dar nu e chestia aia cu propozitii ce crezi tu, sunt niste subiecte de tot rahatul de o sa te iei de cap cand le vezi, aproape necesita sa inveti dexul pe din afara.(iti asta de la viitor candidat la drept).
Eu zic sa nu continui cu medicina, din moment ce-ti zici asta e clar ca nu ai pasiune pentru acest domeniu si la cat de grea e facultatea aia... Daca deja pleci cu indoieli n-o sa rezisti.
Ia toate facultatile la rand si gandeste ce ti-ar placea sa faci.
Nu mi se pare ca facultatea de biologie nu e de viitor, orice meserie cautata macar ca iese un batran la pensie si-i iei locul.

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, ai renuntat la visul tau de o viata, dupa 6 luni de pregatire, cand ai dat de greu, asa-i?
Pacat, in viata nu se obtine nimic fara sacrificii!
Viata sociala o sa ai cate vrei dupa ce termini liceul, acum ar fi fost important sa inveti pe rupte si sa te vezi intrata la facultate.
Faptul ca ai capitulat doar dupa 6 luni spune enorm de multe despre o persoana, incapabila sa fie consecventa si superficiala.
Iti doresc succes in viata, desii lipsa de ambitie te va face sa renunti la orice vis, pentru ca nu esti dispusa sa muncesti pentru nimic, nici macar pentru propriul viitor.