| Sashavalentine a întrebat:

E adevarat ca nu faci nimic in viata cu desenul? Mama nu prea vrea sa ma lase la liceu de arte, desi imi place mult si ma pricep :v. Ce meserii exista pe baza desenului si cum o conving ca poti ajunge cineva cu arta?

4 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Designer vestimentar, designer de interior, arhitect daca de muti pe arhitectura, iar arhitectii sunt f bine platiti!

| Blamely a răspuns:

Mulţi arişti sunt muritori de foame. Doar dacă ai noroc vei reuşi să răzbaţi în viaţă cu desenul. E greu să faci diferenţa între un artist şi un boschetar în zilele noastre şi mai ales în România.

| bipolarcat a răspuns:

Desenul nu e privit cu bine de către toată lumea şi asta nu trebuie să te demoralizeze. dacă tu eşti sigură că îţi place desenul şi vrei să continui în viaţă cu el, atunci du-te la liceul de arte, pentru că până la urmă anii de liceu trebuie să îi petreci făcând ceva ce îţi place.
depinde la ce profil te duci. poţi să ajungi designer vestimentar, designer de interior- şi pentru chestiile astea se plăteşte foarte mult-, dacă alegi profilul potrivit la liceul la care mergi, poţi să înveţi cum să modifici poze în diferite programe (photoshop, gimp, etc), şi şi cu asta poţi să faci destul de multe.
the rest is up to you, trebuie să fii sigură că acolo vrei să mergi.

| LSMM a răspuns (pentru bipolarcat):

Nu e important să faci în liceu ceea ce-ți place, e important să-ți urmezi în viață pasiunea (descoperită mai devreme sau mai târziu).