| Iulya17 a întrebat:

Eu sunt Iulia si sunt in clasa.8 as vrea sa merg de la toamna la un liceu bun si am un preferat dar care se afla la 35 de km de casa mea, daca as locui la un camin oare cum ar fi? si nu stiu poate o sa fie greu sa stau departe de ai mei de la 14 ani.(este un liceu bun si la bine in localitate dar nu are acelasi nivel ca si colegiul unde as vrea sa merg), imi este ft.greu sa ma decid ce sa fac, daca poate cineva sa ma ajute as fi recunoscatoare! Mulumesc!

7 răspunsuri:
| Xennofull a răspuns:

Daca te vei duce vei invata sa iei viata in piept si e foarte binewinking.

| FlorinDiablo a răspuns:

Dupa cum stiu eu ca exista caminele in Romania mai de graba faci naveta si asa 35 de km ii faci cu masina in 30 35 de minute nu se merita sa induri traiul jegos din camine si in plus sa iti lipseasca cei dragi.

| DaReZon a răspuns:

La un camin nu este asa de usor sa stai. Trebuie sa suporti diferiti oameni, mai sunt niste fete mai golanase asa care te invata sa fumezi si etc, iti este greu sa inveti si iti vine greu asa, ma refer la dragostea de ai tai si cu rufele. Cam din 2 in 2 saptamani trebuie sa mergi acasa si sa ti le speli - parerea mea. Cel mai bine e sa incerci liceul din orasul tau. Vei fi mai mult intrebata de diploma de la bac nu de liceu. Succeswinking

| TheCritic a răspuns:

Eu zic sa mergi la colegiul la care iti doresti sa mergi. Devi mai independenta si te maturizezi plus ca nu se compara educatia primita la colegiu, cu educatia primita la un liceu...bunhappy. In viata mereu trebuie sa alegem si intervin uneori obstacole dar mai tarziu o sa vezi ca nu ai de ce regreta. Eu zic sa stai cu chirie deoarece, daca o sa faci cei 70 km zilnic, o sa fie destul de obositor la un moment dat. Succes si sper sa intrii la colegiu si sa faci o alegere cat mai buna!

| ピンク a răspuns:

Este numai decizia ta. Intr-adevar, la 14 ani departe de parintii tai este putin greu, insa asta poate fi o experienta care te va ajuta in viata. Vei intalni fel de fel de oameni si vei invata cum sa ii ocolesti. Vei afla ca nu este usor sa traiesti pe cont propriu. Oricum, sa traiesti la un camin are si parti mai bune. Vei fi libera sa faci ce iti doresti, iti vei face multi prieteni. Sa nu mai spun de toate farsele care se fac prin caminele de studenti happy. Sper sa te hotarasti, si sa faci alegerea cea buna. Iti doresc numai bine!

| alin334 a răspuns:

Aici doar tu poti decide. eu ca baiat mi-ar fi placut mai mult la camin laughing dar daca o sa ti-se faca dor de parintii tai, mai bine stai la tine in localitate, plus ca nu media face liceul

| ionutzshadow a răspuns:

De ce la camin nu totul e lapte si miere acolo
stai in gazda sau fa naveta