| Diana7383 a întrebat:

imi poate spune si mie cineva ce facultati sunt in Bucuresti la limbi straine si in ce consta admiterea si media?

1 răspuns:
| Cherry94 a răspuns:

Salut, facultatea are 2 sectii: Limbi si literaturi straine si Limbi moderne aplicate. La "Limbi si literaturi straine" sunt incluse sectiile de filologie si traducere si interpretare, iar "Limbi moderne aplicate" este un program universitar relativ nou, aici faci drept, edconomie, pe langa materiile studiate la traducere si interpretare si filologie. Admiterea se face la LMA(limbi mod. aplicate) pe baza mediei de la examenul de Bacalaureat, ca sa ai siguranta ca vei avea un loc fara sa prinzi "listele de asteptare" media ta ar trebui sa fie in jur de (, la celalalte doua sectii exista posibilitatea in functie de combinatiile de limba alese unde vrei sa depui dosarul sa dai examen scris: gramatica limbii romane si gramatica limbii engleze, aici se intra de regula cu medii mai mici.