| KwonJiyongParkJimin a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii. Am cautat pe net, dar nu am gasit ceea ce cautam. Fie nu am cautat eu bine, fie pe net nu exista informatiile pe care le caut eu.
M-am hotarat nu de mult sa urmez o facultate de limbi asiatice. Am cautat pe net si am aflat ca exista o facultate cu o astfel de specializare in Bucuresti si una in Cluj.
Am nevoie de cateva raspunsuri, asa ca o sa alcatuiesc o lista de intrebari mai jos.
1. Mai exista alte facultati de limbi asiatice in afara de cele pe care le-am mentionat eu mai sus?
2. Imi puteti spune in ce consta admiterea la fiecare dintre facultati?
3. La admitere, in functie de ce se stabileste media?
4. Cat este taxa de admitere?
Sper ca imi va putea raspunde cineva la aceste intrebari. Va multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Mai e la Dimitrie Cantemir japoneza. Chineza și japoneza mi se pare ca au la Spiru Haret. Oricum astea sunt private deci o sa te coste cam 700 euro pe an.
La Universitatea București e de stat, acolo au japoneza și chineza ca limbi asiatice, dar nu le poți alege pe ambele. Îți poți alege de ex japoneza și germana. Admiterea aici consta in examen cu 2 probe la 2 limbi la alegere (oricare vrei tu, poate sa fie și limba romana).

1 răspuns:
| francut a răspuns:

Nu am auzit sa mai existe altele. Intra pe site-urile acelor facultati si gasesti amanunte.