| Pinguin_3137 a întrebat:

In cazul in care termin liceul, si sunt la profil uman mai exact filologie, iar eu as dori sa merg mai departe tot pe filologie, ce facultati pot urma?
Stiu ca pot alege orice facultate, dar ma intereseaza in mod special FILOLOGIA, adica tot ce se leaga de ea(jurnalism, litere, etc.)...
Multumesc anticipat celor care se ofera cu raspunsuri!

5 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

Cu filologia o sa ajungi muritoare de foamesad

| Madalichka a răspuns:

Poti da si la o facultate de limbi straine.
La cea din Bucuresti exista sectiuni de filologie, de limbi moderne aplicate si de traduceri.
Si mai exista o facultate buna de limbi straine la Cluj.
E posibil sa mai fie si altele.

| metatheory a răspuns:

Ai la dispozitie patru centre universitate(Bucuresti, Iasi, Timisoara, Cluj-Napoca) in care exista facultati cu profil filologic, in Bucuresti sunt Fac de Limbi straine, Fac de Limba si lit romana si Facultatea de Jurnalism.
Apoi ai facultatile de teologie care au si specializarea Teologie-litere.

| 4b a răspuns:

Buna pinguhappy poti alege orice faculta, insa trebuie sa ai in vedere profilul la care ai activat in liceu normal...succes in deciziewinking

| pure9 a răspuns:

Pai poti sa mergi la drept, psiholog sau chiar ce ai spus si tu. cunoscu persoane care dupa filologie am mers mai ales pe drept si psihologie. Daca ai talent la scris poti merge pe jurnalismwinking