| Josseph a întrebat:

Buna ziua/seara. As vrea sa ma ajutati si pe mine cu parerile voastre vis-a-vis de profilul pe care ar trebui sa il aleg mai departe la liceu. Imi place matematica si sunt bun in aceasta materie, cat despre romana nici nu ma gandesc sa merg pe asa ceva. Acum vine problema mare: profil Mate-Info sau Economie (Economic). Eu as dori ca dupa ce termin liceul sa merg la o facultate la care chiar am sperante ca dupa ce ies sa am si o meserie bine platita (pana la urma oricine isi doreste acest lucru). Deci intrebarea mea finala este: La care profil am mai multe posibilitati dupa ce il termin? ( De exemplu am auzit ca dupa ce termin profilul -economie- mai departe pot opta doar pentru ASE, iar daca vreau sa aleg alta facultate trebuie sa muncesc din greu sa invat ce au invatat altii cu profesori 4 ani) Multumesc anticipat! (rog sa se raspunda cat se poate de serios, ci nu cu raspunsuri gen alege ce-ti place etc...)

Răspuns Câştigător
| florinell a răspuns:

Salutare, nu e este profil economic, m-ai nimerit, deoarece eu acum am terminat a 12 a si sunt in probele de bac.Liceul economic, profil servicii este ceea ce am facut eu, si vreau sa iti spun sincer ca nu imi pare rau pentru ce am ales deoarece am multe oportunitati, deoarece acest liceu si acest profil e unul foarte foarte bun.Romana vei face nu mai stiu exact cate ore pe saptamana insa anul acesta eu am avut trei ore de romana si trei de mate.E foarte fain ai module faine,insa vreau sa iti spun ca materia cea mai importanta e contabilitatea,si e foarte grea dar si foarte frumoasa,in rest materii simple:marketing,asigurari,negocierea afcerii,administrarea afacerii, planificare operationala, si multe altele.Numai bine si daca vrei sa faci in viata ceva care sa iti aduca ceva bani in buzunar alege liceu economic,profil servicii, apoi continui cu o faculta,cel mai bine ar fi stiinte economice-contabilitate si informatica in gestiune, meseria de contabil e foarte platita, si poti tine contabilitatea mai multor firme.Succes!

2 răspunsuri:
| uN23 a răspuns:

Sfatul meu e sa faci Mate-Info, chiar daca e un profil mai greu. Dupa ce termini poti sa te axezi pe o facultate de informatica pentru ca din cate vad in zilele noastre printre singurele meserii care mai sunt cautate sunt cele de informaticieni ( programatori ), medici si inca vreo 2-3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Eu sunt de părerea lui florinell, cu diferenţa că te poţi duce la un liceu economic cu secţii chiar pentru finanţe -contabilitate, nu pentru servicii, unde se face carte ceva mai puţină.
Şi pentru că înţeleg că nu agreezi prea mult româna, deşi e păcat, uite un mic ajutor. Dă click pe http://lecturirecenzate.ro/