| mirela15 a întrebat:

In ce domenii poti activa daca termini o facultate de Psihopedagogie Speciala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sfârșitul ciclului de studii universitare de licență cu durata de 3 ani, absolvenții primesc Diploma de licențiat în psihopedagogie specială și competențele necesare pentru a urma programe de masterat în domeniile psihologie, științele educației și sociologie specializarea psihopedagogie specială fiind o știință interdisciplinară între psihologie, pedagogie, sociologie și medicină.
Poți profesa ca:
- psihopedagog în grădinițe și școli speciale
- psihopedagog specializat în educația integrată / incluzivă a copiilor și tinerilor cu dizabilităţi
- psihopedagog specializat în terapii corectiv – compensatorii
- logoped
- consilier educațional
- psihodiagnostician al personalității cu dizabilităţi

| mihaelaanonimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate astea fără masterat?

1 răspuns: