| StoienicăSorin a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si m-am gandit serios ca la sfarsitul liceului si bac ului sa optez spre academia de politie Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti
Nu imi fac griji din punct de vedere sportiv, am 1.85 înălțime și 70 kg
As vrea sa intreb pe cei care au terminat sau inca sunt in academie despre condițiile de acolo, ce a facut după terminarea academiei (Mai indetaliat) și mă poate căuta și pe Facebook daca e nevoie sa vorbim.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" se pot urma studiile de licența, masterat și doctorat - de altfel, ca la orice facultate.

La aceasta academie, studiile inițiale (de licența) sunt clasificate in mai multe categorii: Facultatea de Poliție, Facultatea de Poliție de Frontiera, Facultatea de Jandarmeri, Facultate de Științe Juridice și Administrative, Facultatea de Pompieri și Facultatea de Arhivistica (doar pentru persoanele care au îndemânare este recomandat sa urmeze aceasta facultate).

Cariera in poliție începe imediat după absolvire.

Poți sa evaluezi răspunsul ca ajutător dacă ți-am fost de folos. Mulțumesc happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am finalizat academia, însă am foarte multe relații la DGIA și la ANIMV.
Ce e drept, nu oricine poate urma o Academie de Poliție, pentru ca nu este făcută pentru orisicine. Mulți intra, putini finalizează. Doar ca și idee, ai foarte mult de învățat. Dacă as fi in locul tău, as ținti puțin mai sus la ANIMV.

După finalizarea academiei de poliție sau ANIMV te poți face polițist, jandarm, luptător SIAS (dacă dai și Baroul) - sau poți sa țințești mai sus la Serviciile Secrete - ofițer SRI sau mai bine, ofițer SIE. Mai toate job-urile in urma finalizării academiei sunt bănoase.

Mult succes și sper sa ajungi un agent

| StoienicăSorin explică (pentru anonim_4396):

Poti fii te rog mai explicit, eu nu stiu ce înseamnă ANIMV?

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoienicăSorin):

Academia Naționala de Informații Mihai Viteazu(ANIMV.ro). Dacă ajungi aici vei deveni un viitor informator/SRI-st.

Mult succes!

| StoienicăSorin explică (pentru anonim_4396):

Daca nu te deranjez, am inteles ca la academia al i. Cuza. la facultatea de poliție ai mai multe,, profile,, ca sa zic asa, dar nu stiu nimic despre fiecare, tot ce stiu e ca dupa terminarea academiei ieși ofițer, iar in timp crești in grad, întrebarea mea ar fi dupa ce termin academia si devin ofițer, unde ma vor repartiza sau in funcție de ce ma vor repartiza, si in momentul in care ma repartizează într-un loc anume mai exact ce faci? Daca nu te superi sa imi raspunzi

| StoienicăSorin explică (pentru anonim_4396):

Stiam asta, dar eu vreau sa dau la facultatea de politie si din auzite stiu ca poti sa alegi între criminalistică, cercetări sau nu stiu cum, sigur înțelegi la ce mă refer, pe care ar trebui să o aleg?

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoienicăSorin):

Poți sa alegi Drept Penal, Criminalistica sau OSP etc.

Abia după ce intri la academie, cel mai probabil din al doilea an vei putea sa-ți alegi un profil sau specializare anume.

| StoienicăSorin explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, și e m-ai sfătui să aleg? Si dupa ce termin academia si spre exemplu aleg drept penal în loc de criminalistică o sa stau la birou? Sau doar pe traseu? Sau cum o să fie? Dacă nu te superi

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoienicăSorin):

La Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" se pot urma studiile de licența, masterat și doctorat - de altfel, ca la orice facultate.

La aceasta academie, studiile inițiale (de licența) sunt clasificate in mai multe categorii: Facultatea de Poliție, Facultatea de Poliție de Frontiera, Facultatea de Jandarmeri, Facultate de Științe Juridice și Administrative, Facultatea de Pompieri și Facultatea de Arhivistica (doar pentru persoanele care au îndemânare este recomandat sa urmeze aceasta facultate).

Cariera in poliție începe imediat după absolvire.

Poți sa evaluezi răspunsul ca ajutător dacă ți-am fost de folos. Mulțumesc happy